USG jest to jedno z badań diagnostycznych, które umożliwia wczesne rozpoznanie raka piersi. Jest to badanie, które wykonywane jest u kobiet w wieku od 20 do 40 lat, u których mammografia nie jest zalecaną metodą. Taki wybór metody badania wynika też z różnic w budowie gruczołu piersiowego u kobiet młodych oraz starszych. Badanie pozwala na wykrycie łagodnych zmian w takich jak tłuszczaki, torbiele, ale również umożliwia wykrycie zmian nowotworowych. Czym dokładnie jest USG piersi? Kiedy się je wykonuje? Jak przebiega badanie? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/usg-piersi-wskazania-do-badania-przebieg-interpretacja-wyniku/ 

USG piersi – czym jest? 

USG pies jest to nieinwazyjne i bezbolesne bezpieczna metoda badania obrazowania piersi. Polega ona na wykorzystaniu technologii fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Fala wnika w głąb badanej tkanki oraz pozwala na uwidocznienie wszelkich zmiany w jej strukturze. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, nie jest obciążona żadnym ryzykiem występowania jakichkolwiek powikłań, a także jest wolny od przeciwwskazań. USG piersi można wykonywać nawet u kobiet w ciąży. Badanie to najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu, ponieważ piersi są wtedy mniej podatne na dotyk. W drugim cyklu skumulowana w piersiach woda może utrudnić interpretację obrazu USG. 

Kiedy wykonywane jest USG piersi? 

Powinno być ono wykonywany profilaktycznie u każdej kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Badanie powinno być Ponadto powtarzane co 2 lata, natomiast u kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka raka piersi, badanie powinno odbywać się co roku. Wskazaniem do częstszego wykonywania USG piersi są: występowanie raka piersi w rodzinie, potwierdzona mutacja genów BRCA1 i BRCA2. 

Wskazaniem do wykonywania takiego badania jest również występowanie bólu w okolicach piersi, a także pojawienie się w badaniu jakichkolwiek zmian w strukturze gruczołu piersiowego. Innymi wskazaniami jest zauważalna zmiana wyglądu piersi lub pojawienie się wycieku z brodawki sutkowej. 

Jak przebiega badanie? 

Do badania USG piersi nie potrzebne są żadne przygotowania. Badanie to polega na przesunięciu głowicy aparatu po piersiach oraz Dołach pachowych. W taki sposób możliwa jest ocena tkanki gruczołu piersiowego oraz okolicznych węzłów chłonnych. Obraz możliwy jest do oglądania w czasie rzeczywistym, a całe badanie trwa około 15 – 20 minut. 

Zobacz też: http://www.pustelnica.pl/cytologia-czym-jest-kiedy-ja-wykonac-jak-wyglada/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here