Badanie rezonansem magnetycznym zalecane jest wszystkim osobom, które uskarżają się na nawracające i dokuczliwe bóle kręgosłupa oraz układu ruchu. Są to współcześnie coraz częstsze dolegliwości związane z siedzącym trybem naszego życia oraz brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Samo badanie to jednak nie wszystko, niezbędne jest jeszcze opisanie jego wyników przez specjalistę – lekarza radiologa, a następnie diagnoza i podjęcie leczenia przez lekarza kierującego na badanie. Kim jest lekarz radiolog i czym się zajmuje?

Specjalizacja – lekarz radiolog

Radiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się obrazowaniem różnych części ludzkiego ciała przy pomocy rentgenografii, ultrasonografii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Dzieli się ona na poszczególne typy, jak:

– radiologia diagnostyczna
– radiologia inwazyjna, nazywana także zabiegową czy interwencyjną, w ramach której wykonywane są np. zabiegi wewnątrznaczyniowe,
– radiologia onkologiczna, w ramach której odbywa się leczenie nowotworów na podstawie badań obrazowych.

Rezonans magnetyczny oraz inne sposoby badań obrazowych pozwalają na bardziej precyzyjną diagnostykę oraz określenie ścisłych zasad leczenia. Za ich pośrednictwem można także monitorować postępy leczenia lub ich brak w wybranej terapii.

Czym zajmuje się lekarz radiolog?

To właśnie lekarz radiolog przede wszystkim wykonuje zlecone badania obrazowe, a następnie zapisuje ich wyniki, dokładnie je opisuje i stawia diagnozę, często wstępną, którą należy skonsultować ze specjalistą kierującym na diagnostykę. Stale współpracuje on z technikami radiologicznymi, dzięki czemu jest w stanie dobrać odpowiednią dawkę promieniowania, a także lekarzami innych specjalizacji. Wspólnie są w stanie zaproponować pacjentowi odpowiednią terapię, w zależności od indywidualnych problemów wskazanych przez badania obrazowe.

Gdzie wykonać badania rezonansem magnetycznym?

Zarówno badania MRI, jak i tomografię komputerową można wykonać w placówkach LUX MED Diagnostyka na terenie całego kraju. Badania, w krótkim terminie od otrzymania skierowania, wykonywane są zarówno dla pacjentów korzystających z prywatnej opieki medycznej, jak i w ramach NFZ. Do atutów wykonywania rezonansu magnetycznego w placówkach LUX MED można zaliczyć przede wszystkim wysoką jakość diagnostyki, która dzięki temu nie musi być powtarzana, jak i oszczędność czasu. Badania nie tylko można zrobić szybko, ale również odebrać ich wyniki online, za pośrednictwem Portalu Pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here