Laparoskopia to zabieg polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia na brzuchu, przez które wprowadzany jest cienki endoskop wyposażony w kamerę. Dzięki tej technice można diagnozować i leczyć schorzenia narządów wewnętrznych. Laparoskopia stosowana jest również w ginekologii.
Laparoskopia w ginekologii
Laparoskopia ginekologiczna stosowana jest między innymi w przypadkach: usunięcia mięśniaków macicy czy ciąży pozamacicznej, wyeliminowania guzków i torbieli występujących w obrębie narządów rodnych, oceny drożności jajowodów, rozpoznania i usunięcia ognisk endometriozy i wielu innych. Jej największymi zaletami są niewielka inwazyjność oraz ogromna precyzja. Przykładowo laparoskopia macicy umożliwia dokładne ocenienie jej stanu oraz wykonanie odpowiednich zabiegów, jeśli jest taka konieczność. Laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika zaś daje możliwość wykonania zabiegu mniej inwazyjnego niż operacja chirurgiczna.
Blizny po laparoskopii
Zarówno laparoskopia macicy, jak i laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika oraz każdy inny tego typu zabieg wiąże się z naruszeniem skóry, wobec czego mogą pojawić się blizny w miejscach, w których powstały nacięcia. Aby były one jak najmniej widoczne, należy stosować silnie nawilżające i natłuszczające kremy, najlepiej te, które zaleci lekarz. Odpowiednia pielęgnacja oraz nie wystawianie ich na światło słoneczne może zapobiec ich zbyt mocnemu uwidocznieniu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ta kwestia została zaniedbana, istnieją różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej, takie jak peelingi chemiczne, laser czy naświetlanie światłem LED, które w pewnym stopniu eliminują blizny po laparoskopii.
Przeciwwskazania do wykonania laparoskopii ginekologicznej
Laparoskopia ginekologiczna, podobnie jak inne zabiegi posiada pewne przeciwwskazania, których nie należy lekceważyć. Nie można jej wykonywać, gdy pacjentka ma niewydolność krążeniowo-oddechową, astmę w zaawansowanym stadium bądź choruje na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazaniami są także przebyty zawał, niedrożność jelit, rozlany stan zapalny otrzewnej lub rozległa przepuklina brzuszna. Nie wskazane jest ponadto wykonywanie laparoskopii ginekologicznej w sytuacji, gdy występuje nadciśnienie tętnicze, przepuklina przeponowa, duża ilość zrostów, ciąża i skaza krwotoczna.