Matura to najważniejszych egzamin dla młodego człowieka. Nie wszyscy do matury podchodzą, bo nie zawsze czują się na siłach. Czasy i tak się zmieniły, bo niedawno było tak, że matura i studia były zarezerwowane dla osób, które naprawdę chcą się uczyć. Dzisiaj, jeśli ktoś nie dostanie się na państwową uczelnie to może pójść na prywatną i też będzie dobrze. To, dlatego poziom edukacji cały czas się zmniejsza, a nie o to w tym wszystkim chodziło.

Miało być tak, że studia są przewidziane dla osób, które chcą się uczyć i mają do tego predyspozycje. To, dlatego takie osoby zaliczały maturę na piątkę i dalej kontynuowały swoją naukę. Dzisiaj sama matura jest już inna niż dawniej. Mimo wszystko jest łatwiejsza, dlatego niby powinno się łatwiej ją zaliczyć.

Problem w tym, że odsetek osób, które matury nie zdają jest bardzo duży i dawniej tego nie było. Poziom edukacji jest coraz niższy, co widać nie tylko w Polsce, ale również w Europie. To nie wróży niczego dobrego, ale na razie się nic nie zmienia i nic nie wskazuje na to żeby to tak szybko nastąpiło.

Piszemy maturę

Maturę trzeba pisać z czterech obowiązkowych przedmiotów jak język polski, język obcy, matematyka oraz przedmiot, który sami wybierzemy. Dawniej były dwa przedmioty, ale dzisiaj jest ich więcej. Najlepiej ten dodatkowy przedmioty wybrać stosowanie do kierunku studiów, jaki będziemy chcieli później kończyć, bo to nam pomoże się dostać na uczelnie, a taki jest nasz cel.

Trzeba będzie również zaliczyć egzamin ustny z języka polskiego. Będzie trwał około 30 minut i będzie się składał z trzech części. Na początek uczeń musi wylosować pytanie związane z tekstem lektury. Jest piętnaście minut na przygotowanie się do wypowiedzi.

matura

Sprawdzenie wyników

Wszystko dzisiaj idzie z duchem czasu, dlatego i maturę można będzie sprawdzić przez Internet. W tym roku wyniki można było zobaczyć już 3 lipca po północy, a zatem bez konieczności chodzenia do swojej szkoły można będzie to, co najważniejsze sprawdzić i to jest bardzo dobra wiadomość. Wystarczy się zalogować na stronę OKE. Musimy mieć świadomość tego, że wiele osób ma podobny plan do nas i chcą bardzo szybko zobaczyć wyniki matur, dlatego serwery OKE często mają z tym problemy.

Może łatwiej będzie pójść do szkoły o ile mamy ją blisko i tam się przekonamy jak to wygląda? Jeśli decydujemy się na logowanie to trzeba będzie znaleźć zakładkę dla uczniów i tam podać logi i hasło. Tym identyfikatorem będzie PESEL gimnazjalisty, a hasło przekazują nam automatycznie jeszcze w szkole. Mamy specjalny wydruk i tam jest zapisane. Warto to zachować i wtedy będziemy przygotowani i jeśli chcemy sprawdzić wyniki to będziemy bardzo dobrze przygotowani.

Na pewno sprawdzanie matur jest łatwiejsze przez Internet dla kogoś, kto mieszka daleko od szkoły, do której uczęszczał i dojechanie zajmie mu wiele czasu. Jeśli ktoś mieszka na miejscu to szybciej będzie podejść i to sprawdzić. Skoro już wiemy jak sprawdzić wyniki matur to teraz trzeba się tylko przygotować na ten dzień. To będą emocje i to będzie coś, co zdecyduje o tym, co będziemy robić dalej, w swojej przyszłości.

Kiedy mówimy, że zdaliśmy maturę?

sukces

Dawniej wystarczyło dostać ocenę mierną albo dostateczną i już matura była zaliczona. Z takim świadectwem nie mogliśmy zawojować świata, ale na pewno warto było zdawać, bo często taki dokument nam się może przydać w pracy. Pracodawcy wymagają tego żeby mieć maturę, a nawet wyższe wykształcenie. Nawet ze słabymi wynikami matury można będzie dostać się na prywatną uczelnie. Dzisiaj nie podaje się ocen tylko mamy procenty. To oznacza, że trzeba zdobyć minimalną ilość procent żeby zdać. Z tym, że ta ilość nie jest jednakowa dla wszystkich przedmiotów.

W przypadku języka polskiego i języka obcego na poziomie podstawowym wystarczy mieć 30% żeby zdać maturę. Im więcej punktów uzyskamy tym lepiej będzie dla naszej przyszłości, dlatego nie można tego bagatelizować i jeśli podchodzimy do matury to trzeba uczyć się i zaliczyć ją na najwyższym możliwym poziomie. Matura to wydarzenie w naszym życiu, ale z perspektywy czasu będziemy je wspominać bardzo przyjemnie.

Później w życiu nie jest już tak łatwo jak nam się wydaje, dlatego trzeba będzie uczyć się więcej i trzeba będzie rozwiązywać o wiele więcej problemów niż matura. Jeszcze zatęsknimy za szkołą, aczkolwiek wielu osobom jakoś trudno w to uwierzyć na dzień dzisiejszy. Dokładnie tak samo powtarzają Ci, którzy dzisiaj muszą pracować, a szkoła to tak naprawdę był dla nich wypoczynek i okazja do dobrej zabawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here