Zostanie matką lub ojcem chrzestnym to naprawdę duże wyróżnienie. Często więź między dzieckiem a rodzicami chrzestnymi jest wyjątkowa i bardzo mocna. Jednak zostanie chrzestnym to obowiązek, nie tylko w czasie uroczystości. Dowiedz się, co powinni zrobić rodzice chrzestni.

Obowiązki rodziców chrzestnych

Obowiązki rodziców chrzestnych wynikają przede wszystkim z religijnego wymiaru uroczystości. W czasie chrztu rodzie przyrzekają, że będą wspierać rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Powinni dbać o przyjęcie przez dziecko sakramentów świętych oraz być przykładem. Założenie to wynika z prawa kanonicznego.

Rodzice chrzestni muszą być obecni na uroczystości chrzcin i pójść do spowiedzi i komunii. Do tego muszą dostać zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być chrzestnymi. Takie zaświadczenie ma właśnie określić, że żyją zgodnie z zasadami wiary katolickiej, a co za tym idzie, będą przykładem dla dziecka w przyszłości. Powinni także uczestniczyć w kolejnych religijnych uroczystościach w życiu malucha, jak komunia, ślub czy msze okolicznościowe (niektórzy decydują się na mszę na roczek dla dziecka).

Co powinni kupić rodzice chrzestni?

Na tym jednak obowiązki rodziców chrzestnych się nie kończą. Tak naprawdę mają oni za zadanie zadbać także o akcesoria potrzebne podczas uroczystości chrztu. Według tradycji dziecko musi mieć na chrzcie własną świecę oraz białą szatkę. Świecę kupuje zazwyczaj ojciec chrzestny, on także musi ją odpalić od pastorału w czasie uroczystości. Białą szatkę, która obecnie jest po prostu haftowaną chusteczką z imieniem chrzczonego malucha, kupuje matka chrzestna. I to ona nakłada ją na dziecko podczas chrztu.

Rodzice chrzestni muszą także, razem z rodzicami, pobłogosławić dziecko i zrobić na jego czole znak krzyża. W niektórych parafiach dziecko do chrztu podają rodzice i to mama trzyma malucha na ręku. W innych jednak to właśnie chrzestni trzymają dziecko – najczęściej ksiądz prosi, by to matka chrzestna wzięła dziecko podczas polewania główki wodą święconą.

Strój do chrztu kupuje chrzestna, za mszę płaci chrzestny

W wielu regionach Polski są jednak inne zwyczaje, które określają, co powinni robić rodzice chrzestni. Najpowszechniejszym z nich jest to, że strój do chrztu kupuje matka chrzestna. To nie jest duży problem, wybór jest ogromny. Strój do chrztu dla chłopca to z reguły garniturek z białą koszulą, muszką lub krawacikiem. Dziewczynki ubiera się w miniaturowe, białe, piękne sukieneczki. Warto skonsultować się z rodzicami, jaki strój do chrztu chcieliby wybrać.

Czasami zadaniem ojca chrzestnego jest zapłacenie za mszę. To może być dość duży wydatek – jest to zależne od parafii, w której odbywa się uroczystość. Najczęściej jednak to rodzice dają ofiarę za mszę świętą. W niektórych częściach kraju rodzice wynosząc dziecko z domu do kościoła mówią jakąś formułkę. Czasami mają za zadanie wywiesić w oknie domu czapeczkę dziecka, ma to być znak odstraszający złe duchy. Dlatego warto dopytać rodziców, jakie tradycje są w ich stronach i czy chcą ich przestrzegać.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here