Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka to bardzo duże wyzwanie dla każdego rodzica. W końcu pociecha będzie spędzała w placówce wiele godzin każdego dnia, a pedagodzy w niej zatrudnieni, mają wpływ na jej dorastanie i edukację. Nic dziwnego, że wiele osób postanawia podejść do tej sprawy bardzo poważnie oraz analizuje wszystkie za i przeciw, zanim zdecyduje się na konkretne przedszkole. Dlaczego ten wybór jest taki ważny i czym się kierować, aby zapewnić swojemu dziecko najlepszą przyszłość? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Wybór przedszkola dla dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Coraz więcej badań naukowych pokazuje, że pierwsze lata dziecka mają największy wpływ na rozwój jego kory mózgowej. Maluchy, które w tym czasie otrzymują starannie dobrane bodźce stymulujące ich rozwój, osiągają lepsze wyniki w szkole oraz w pracy. Zdrowy rozwój w tym wieku powinien obejmować wiele stref – nie tylko fizyczną, ale też społeczną, emocjonalną, poznawczą i językową. Odpowiednia opieka na tym etapie życia ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Jeżeli więc rodzice zastanawiają, się czy posłać dziecko do przedszkola we wczesnym wieku czy pozostawić jeszcze jakiś czas w domu, powinni wziąć pod uwagę aktualne badania oraz rolę edukacji w najmłodszych latach. Jeżeli sami nie są w stanie zapewnić mu odpowiedniej edukacji i stymulacji, lepszym wyborem będzie oddanie malucha w ręce doświadczonych pedagogów. Warto więc pamiętać, że nie jest to obojętne, jak maluchy spędzą swoje pierwsze lata życia.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole?

Jedną z najważniejszych cech każdego przedszkola jest odpowiednia kadra nauczająca oraz poczucie bezpieczeństwa. Maluch, aby mógł się zdrowo rozwijać, musi darzyć zaufaniem placówkę oraz pracujących w niej pedagogów. Skąd możesz wiedzieć, jak Twojego dziecko będzie czuło się w konkretnym przedszkolu? Najlepszym wyborem jest odwiedzenie kilku placówek, wtedy maluch sam może zdecydować, w której czuje się swobodnie. Dziecko powinno też mieć możliwość poznania osób, które będą roztaczać nad nim opiekę. Dobre przedszkola Warszawa Bródno dają odpowiedni czas na adaptację – zarówno dzieciom, jak i rodzicom, dzięki czemu. Z pracownikami placówki powinni zapoznać się też rodzice. Nic nie jest tak ważne, jak miła i wykwalifikowana kadra pedagogiczna – ani zajęcia dodatkowe ani lokalizacja. Warto zwrócić uwagę, jak nauczyciele zwracają się do podopiecznych oraz czy potrafią ich zaciekawić. Najlepiej spędzić w placówce nieco czasu, zanim zdecydujesz się zapisać do niej swojego dziecko – obserwować, w jaki sposób są prowadzone lekcje oraz czy panuje w niej atmosfera pełna życzliwości i szacunku, czy wręcz przeciwnie, miejsce wzbudza stres i nerwowość. Podczas wyboru idealnego przedszkola dla dziecka dobrze jest ufać swojej intuicji.

Zajęcia dodatkowe i program nauczania

Program nauczania i dodatkowe zajęcia to dla wielu rodziców bardzo ważna sprawa. Nic dziwnego – w końcu są oni świadomi, że malucha należy stymulować od najmłodszych lat. Program zajęć w przedszkolu powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb dziecka – nie może być przeładowany, żeby maluch nie zniechęcił się do nauki, ale powinien być na tyle interesujący, aby go zaciekawił oraz zachęcił do rozwijania swoich pasji. Przeglądając ofertę zajęć dodatkowych, dobrze jest upewnić się, czy są płatne oraz na jakim poziomie są prowadzone. W obecnych czasach można nawet wybrać przedszkola ukierunkowane – na przykład artystyczne, językowe, sportowe lub ekologiczne. Aby zajęcia były dla maluchów atrakcyjne powinni uwzględniać dodatkowe atrakcje, takie jak wyjazdy, wycieczki, spacery do parku czy wyjścia do teatru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here