Zaskórniki w języku potocznym, często nazywane są wągrami. Pojawiają się głównie na nosie, czole oraz brodzie. Wągry mają formę maleńkich „dziurek”, są to rozszerzone pory, które zapychają się i tworzą zaskórniki. Te z kolei wyglądają jak czarne kropki lub biała drobna kaszka. Jak się pozbyć wągrów? Samodzielnie czy udać się do specjalisty?

Wągry powstają i pojawiają się najczęściej na twarzy i w jej okolicach. Powstają w momencie, kiedy gruczoły łojowe mają intensywny etap produkowania lepkiego tłuszczu, a naskórek niewłaściwie się złuszcza. Ta wydzielina łojowa, inaczej nazywana jest sebum – zatyka ujścia mieszków włosowych i to jest ten moment, kiedy powstają wągry, które wyglądem przypominają niewielkie czarne kropki w skórze lub jako biała kaszka.

Wyglądają nieestetycznie i bardzo łatwo ulegają bakteryjnym nadkażeniom, co prowadzi do powstawania ropnych krostek, a to z kolei jest pierwszym charakterystycznym objawem trądziku. Dlatego zdecydowanie lepiej jest pozbyć się ich – można to zrobić na różne sposoby.

Rodzaje zaskórników

Wągry mogą występować w formie zamkniętej lub otwartej. O zaskórnikach zamkniętych mówimy, kiedy pojawia się biała, drobna kaszka, która prześwituje spod skóry. Z kolei wągry w formie otwartej, to właśnie czarne kropki. Najczęściej występują w okolicach nosa i brody.

Biała kaszka to inaczej prosaki. Znajdują się one pod skórą, są wielkości mniej więcej łebka od szpilki. Występują najczęściej na policzkach i czole, a także czasem w okolicach oczu.

Jak się pozbyć wągrów? Nie ma możliwości pozbycia się ich raz na zawsze. Dlatego między innymi z tego powodu, warto systematycznie dbać o skórę i jej wygląd oraz kondycję.

męska twarz

Wągry – oczyszczanie u kosmetyczki

Udając się do kosmetyczki na manualne usuwanie wągrów, w pierwszej kolejności nałoży ona na twarz preparat rozpulchniający, a następnie przyłoży do twarzy urządzenie, które wytwarza parę. Po ok. 10 minutach preparat zostanie zmyty z twarzy przez kosmetyczkę i przystąpi ona do wyciskania zaskórników. Na końcu zabiegu zostanie nałożony płyn do dezynfekcji skóry twarzy, potem maseczka ściągająca oraz krem. Z tego rodzaju zabiegów warto korzystać raczej okazjonalnie niż traktować jako systematyczny zabieg kosmetyczny.
Cena tego rodzaju zabiegu wykonanego u kosmetyczki to ok. 90 – 150 zł.

Wągry – oczyszczanie poprzez peeling kawitacyjny

Polega na oczyszczaniu skóry z zaskórników przy użyciu ultradźwięków. Zabieg ten wykonuje się u kosmetyczki i polega na przesuwaniu po skórze na której znajdują się wągry, końcówką urządzenia które emituje fale dźwiękowe o wysokich częstotliwościach. Jest to stosunkowo delikatny zabieg dla skóry, całkowicie bezpieczny. Rodzaj oraz jego intensywność kosmetyczka zawsze dobiera indywidualnie. Zabieg ten gwarantuje oczyszczenie skóry, wygładzenie jej oraz rozjaśnienie. Należy zabieg ten wykonywać w seriach. Cena ok. 200 zł.

Wągry – oczyszczanie kwasem migdałowym

Na twarz należy nałożyć preparat, który wyrównuje pH skóry, a następnie na około 30 minut nakłada się preparat z kwasem. Po jego usunięciu z twarzy, skórę smaruje się kremem z wysokimi filtrami UV. Najlepsze rezultaty osiąga się stosując od 2 do 5 zabiegów, zachowując odstęp między nimi około 2 tygodni. Cena ok. 250zł.

twarz

Warto pamiętać, że gdy na skórze twarzy pojawia się wiele różnego rodzaju krostek, grudek, zaskórników – dobrze jest najpierw udać się na konsultację do dermatologa. Będzie on w stanie ocenić czy obecny wygląd skóry nie wymaga wsparcia poprzez leczenie farmakologiczne, które wspomoże hamowanie wydzielania się łojotoku i preparaty, których zadaniem jest regulacja rogowacenia naskórka.

Ostrożnie z makijażem!

Panie, które mają problem z zaskórnikami oraz ogólną tendencja do rozszerzonych porów – powinny zdecydowanie uważać z makijażem. Preparaty używane do make up’u powinny być delikatne i lekkiej konsystencji.
Należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy każdego wieczoru. Dobry demakijaż ma tu kluczowe znaczenie dla kondycji skóry twarzy.

Jak się pozbyć wągrów, aby było dobrze? Zdecydowanie lepiej jest udać się najpierw na ewentualną konsultację do lekarza dermatologa, a następnie do kosmetyczki, która profesjonalnie i indywidualnie dobierze rodzaj zabiegu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here