Nieznany numer, uporczywe reklamy i oferty wciskające nam przez telefon. Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto nie spotkał się z tym problemem. Naciągacze próbują na wszelkie możliwe sposoby znaleźć numery telefonów, do swoich przyszłych „ofiar”. Oczywiście nie wszyscy robią to w złej mierze, niektórzy taką po prostu mają pracę. Dostają numer, mają ofertę to dzwonią i nie powinniśmy konkretnie tych konsultantów za to winić.
Firmy wykorzystują różne sposoby do pozyskiwania numerów do potencjalnych klientów. Są takie, których produkty są popularne i mogące przynajmniej w teorii przydać się każdemu. Dlatego takie firmy zbierają skąd się da numery lub zwyczajnie je
kupują, bo nie oszukujmy się istnienie handlu numerami także nie jest czymś niezwykłym. Ale może nie schodźmy z tematu i nie poruszajmy się w strefie teorii spiskowych. Popularną metodą jest zdobywanie numerów telefonów w ankietach, w uruchamianych subskrypcjach oraz przy podpisywaniu różnego rodzaju umów. Do dziś dostaję oferty pożyczek od banku na S., mimo że miało to miejsce 5 lat temu.
Możemy zastrzec niewysyłanie reklam i innego rodzaju super hiper okazji, lecz nasz numer zawsze będzie w bazie i może być użyty. Ciekawym sposobem na zdobywanie numerów z określonych grup, są ogłoszenia. Tam firma pozyskująca nasz numer widzi co sprzedajesz. Możliwe, że poprzez wpisanie w tytule ogłoszenia „sprzedam lub zamienię na motocykl” odczytają to jako brak pieniędzy na jednoślad. I tak powstaje „potrzeba”, która będą chcieli wykorzystać przedstawiając Ci ofertę ekstra szybkiej i obciążającej pożyczki.
Oprocentowanie 70-procentowe przecież jest warte spełnienia marzeń czy tak? Żartuje, oczywiście, że nie jest. Nie ma co dyskutować o moralności takiego rozwiązania. Tak samo o metodach pozyskiwania numerów, gdyż to nic nie zmieni. Istnieją sposoby i narzędzia, dzięki którym zablokujemy możliwość komunikacji oferentom na nasz numer telefonu. Odrzucenie połączenia, nawet kilka razy dziennie nie spowoduje, że po drugiej stronie ktoś pomyśli ” ok on chyba nie chce abym do niego dzwonił „.
Niestety to komputer wybiera konsultantowi numer, do jakiego dzwoni, może to robić 15 razy dziennie przez dwa tygodnie. Dlatego nie łódź się, że za słuchawkę trzyma po drugiej stronie rozumna istota. Można również zmienić numer telefonu, lecz metodą ucieczki nie uciekniesz od problemu. Tylko odłożysz w czasie jego powstanie, ponieważ sytuacja na pewno się powtórzy. Jednym z dobrych rozwiązań jest zablokowanie numeru w komórce.
Nawet starsze modele niektórych Nokii miały taką możliwość. W telefonach fińskiego (kiedyś) producenta funkcja ta nosiła nazwę filtrowania numerów. Wystarczyło dodać do listy niepożądany numer i już natrętne numery nie dokuczały nam. Przynajmniej tego pojedynczego i tutaj jest wada tego rozwiązania. Przy każdym kolejnym naciągaczu trzeba będzie operację powtórzyć.
A co jak zmienimy telefon, co wtedy?
Jeżeli mamy spisaną listę telefonów to możemy wprowadzić ją do nowego. W innym przypadku zataczamy koło i rozpoczynamy zabawę od nowa. Lepsze rozwiązanie jest dostępne dla posiadaczy smartphonów. Szczególnie tych z systemem Android, na którego aplikacji do blokowania numerów jest najwięcej. Najlepszą (której sam używam) jest „OdebraćTelefon?”, która jest dostępna także w wersji na komputer.
W bazie danych istnieje ogromna ilość numerów, sprawdzonych przez użytkowników. Wystarczy, że ktoś raz doda negatywną opinię o numerze, a my po zaznaczeniu opcji blokowania tego typu numerów, już nie musimy się o nic martwić. Aplikacja przy próbie połączenia łączy się ze swoją bazą, wówczas gdy numer okaże się być na czerwonej liście, nie dochodzi do połączenia z Twoim numerem.
Opcji blokowania jest tam wiele. Mamy do wyboru negatywne numery ocenione przez społeczność, lokalne numery, płatne oraz zagraniczne. Blokada działa w dwie strony, więc nie dodzwonimy się do osoby, która ma na przykład sto opinii twierdzących, że jest oszustem. Jak wszystko ta, jak i jej podobne aplikacje ma wadę. Chyba jedyną, a mianowicie przy kupnie nowego telefonu, mamy utrudnioną możliwość przeniesienia negatywnych, prywatnych numerów. W opisanej aplikacji możemy wygenerować kod kopii zapasowej, który jest aktywny tylko przez godzinę. Mniejszym minusem jest także konieczność na nowo skonfigurowania aplikacji w zakupionym telefonie.
Kolejną i ostatnią metodą jest blokada numeru u swojego operatora. Jest to metoda pewna i na stałe co jest niewątpliwie dużym plusem. W większości operatorów procedura wygląda podobnie. Jak zastrzec numer w plusie, playu lub u innego operatora? Wystarczy zadzwonić na infolinię podając swoje dane w celu weryfikacji, podać numer do zablokowania i tyle w zasadzie. Można to też zrobić w salonie. Pamiętaj, że musisz być właścicielem numeru, nie będziesz mógł dokonać takiej usługi na przykład na numerze telefonu swoich rodziców.
Najlepiej jest połączyć obie ostatnie metody mając na stałe zablokowane numery, z aktualną bazą blokującą poprzez aplikacje.