Nie tylko jabłka i pomarańcze potrafią dostarczyć naszemu organizmowi mnóstwo różnorodnych wartościowych składników odżywczych. Dużo mniej powszechne, ale jednak znacznie bardziej obfitujące w cenne składniki okazują się być owoce jagody Maqui. Na czym polega ich nietuzinkowa rola i czym one w zasadzie są?

Wprost z gorącej Ameryki

Tytułowy superfood pochodzi z obszarów Ameryki Południowej, gdzie znany jest od stuleci, będąc jednocześnie niezawodnym, naturalnym „medykamentem” wykorzystywanym w tamtejszej medycynie alternatywnej. Biorąc pod uwagę jak wiele jest zawartych w owocach Maqui istotnych elementów prozdrowotnych, gatunek zalicza się do jednego z najzdrowszych owoców świata. Jego jagody porastają dzikie obszary Chile, a wielowiekowa tradycja nakazuje ich spożywanie systematycznie, w celach czysto profilaktycznych. Jak się okazuje, owoce Maqui to istne remedium na rozmaite dolegliwości.

 Wiecznie zielone drzewa

Charakteryzowane owoce Maqui to roślina zaliczana do popularnego w Ameryce Południowej gatunku Aristotelia chilensis cechująca się wiecznie zielonymi koronami drzew. Nieprzekraczające swą wysokością pięciu metrów rośliny popularne są zwłaszcza w Chile, a dokładniej w tamtejszych lasach, gdyż do ich prawidłowego rośnięcia wymagane są czyste powietrze oraz czysta gleba. Gdyby tak sięgnąć po jagody Maqui tuż po zbiorach, to świeży owoc przypomina smakiem naszą tradycyjną borówkę. Niemniej jednak właściwości leczniczych jest w nich znacznie więcej. Na rynku dostępne są w postaci sproszkowanej, albo jako suszony suplement diety. Przykładowo można je zamówić za pośrednictwem strony witaminyswanson.pl.

Skarbnica antyoksydantów

Badania naukowe potwierdzają, że jagody Maqui są bogate w substancje antyoksydacyjne. W nich znajduje się tak wiele przeciwutleniaczy, że gatunek ten uplasował się na podium najbardziej antyoksydacyjnych roślin świata. Zaledwie 100 g sproszkowanej Maqui pozwala dostarczyć organizmowi niemal 28 tysięcy jednostek przeciwutleniaczy w skali ORAC! Przypomnijmy niezorientowanym, że standardowe owoce i warzywa w tej samej ilości 100 g mogą zawierać maksymalnie 1500 wyżej wspomnianych jednostek substancji antyoksydacyjnych. Co to daje? Po pierwsze, opóźniony zostaje proces starzenia się skóry i całego organizmu. Po drugie, maleje ryzyko rozwoju nowotworów, w tym zwłaszcza złośliwych. Po trzecie, antyoksydanty pozwalają poprawić pracę układu odpornościowego i sprzyjają tworzeniu bariery chroniącej przed niewydolnością nerek. Długotrwałe suplementowanie przeciwutleniaczami daje sposobność uniknięcia choroby Alzheimera. Potwierdzeniem tego są prestiżowe badania naukowe jakich wyniki opublikowane zostały w Journal of Agricultural and Food Chemistry. Wystarczy dobrej jakości suplement, albo czysty sok z owoc jagód Maqui, aby zapewnić swojemu organizmowi prawdziwe remedium na wszelakie bolączki i odnaleźć amerykański sekret młodego wyglądu.

Na tym nie koniec

Musimy również nadmienić, że samo zapobieganie to jedno, a druga kwestia to „zdolność” likwidowania tego, co już powstało. Owoce Maqui znakomicie radzą sobie z obniżaniem poziomu cukru we krwi. Pozytywnie wpływają zatem na leczenie cukrzycy oraz gwarantują właściwe odżywienie miocytów. Ich regularne spożywanie czy też przyjmowanie wyselekcjonowanych suplementów diety na ich bazie jest równoznaczne ze zwiększeniem się insulinowrażliwości tkanek, a to z czasem przekłada się na dużo lepszą skuteczność pracy insuliny w ludzkim organizmie. Testy medyczne pokazują także, że owoce Maqui mają moc uzdrawiania płuc palaczy, które narażone są na drastyczne skutki uboczne toksycznego dymu tytoniowego, a więc i idące w parze z tym rozmaite infekcje. Jeszcze jedno pewne działanie owoców Maqui wiąże się z wyraźną poprawą kondycji naszych oczu. Siedząc godzinami przed komputerem, wzrok nie tylko jest nadwyrężony, ale i mamy częsty problem z suchością gałek ocznych. W takich momentach na ratunek przychodzą właśnie jagody Maqui, które zapewniają właściwe nawilżenie, a tym samym uniknięcie zespołu suchego oka.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here