Skupienie uwagi na wykonywanej czynności czy zadaniu to bardzo ważna umiejętność przydatna zarówno w pracy, jak i w czasie nauki. Brak koncentracji to poważny problem, z którym borykają się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe.

Wszyscy jesteśmy zewsząd bombardowani przez mnóstwo bodźców zmysłowych, a to nie sprzyja skupieniu uwagi na jednej tylko rzeczy. Do tego dochodzi gonitwa myśli, lęki i stres. Na szczęście koncentrację można w prosty sposób poprawić. Wystarczy kilkanaście minut dziennie przeznaczyć na proste ćwiczenia i stosować się do zasad zdrowego trybu życia oraz właściwej diety, dbając między innymi o to, by w naszym codziennym menu znalazły się produkty bogate w witaminy, sole mineralne i elektrolity.

Jak poprawić koncentrację za pomocą ćwiczeń?

Jest kilka sprawdzonych ćwiczeń, które pomagają wykształcić umiejętność skupiania uwagi. Należą do nich układanie puzzli, kolorowanki, wycinanki, a także pisanie obiema rękami jednocześnie.

Na koncentrację, zwłaszcza dla dzieci, pomocne jest też pisanie i opowiadanie bajek, pisanie streszczeń oraz wymyślanie dalszego ciągu historii. Oczywiście opowieści i bajki muszą być ciekawe, tak by zainteresować dziecko i sprawić, że zechce skupić się na rozwijaniu czy opowiadaniu danego wątku. Skupieniu uwagi i koncentracji sprzyja też ćwiczenie polegające na wizualizacji i utrzymywaniu przed oczyma wyobraźni danego obrazu czy całego „filmu”.

Niektórzy do zestawu ćwiczeń dobrych na koncentrację, a jednocześnie uspokajających umysł, dodają szydełkowanie i robienie na drutach.

W jaki sposób poprawić koncentrację za pomocą diety i trybu życia?

Współczesny świat i elektroniczne gadżety nie sprzyjają koncentracji. By lepiej móc skupiać uwagę na ważnych zadaniach do wykonania lub na nauce, warto czasem się wyciszyć i wyłączyć rozpraszające nas sprzęty, takie jak telewizor czy konsola do gier.

Umiejętność skoncentrowania się na danej czynności ma też dużo wspólnego z odpowiednim sposobem odżywiania. Pamiętajmy, że mózg odpowiedzialny m.in. za zdolność skupiania uwagi potrzebuje do pracy energii oraz nawodnienia. Potrzebne są mu także elektrolity. To właśnie elektrolity odpowiedzialne są za przewodnictwo impulsów nerwowych, a co za tym idzie – uczenie się, zapamiętywanie czy rozwiązywanie zadań.

Jeśli czujemy, że nie możemy się skupić, a wymaga tego nasza praca, warto sięgnąć po elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących. To wygodna forma uzupełnienia składników niezbędnych dla pracy mózgu i koncentracji. Elektrolity dla dorosłych są dostępne jako gotowe napoje, ale jeśli akurat nie mamy ich pod ręką, możemy przygotować elektrolity do picia samodzielnie, choć nie będą one tak dobrze zbilansowane, jak te z apteki. Wystarczy wsypać do półtoralitrowej butelki z dobrej jakości wodą odrobinę soli oraz ewentualnie dosłodzić całość miodem i dodać sok z cytryny. Pamiętajmy, że dziennie powinniśmy wypijać minimum 2 litry płynów. Wówczas o wiele łatwiej będzie nam się skoncentrować na pracy lub nauce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here