W naturze znajdziesz mnóstwo naturalnych lekarstw, które mają wiele właściwości nie tylko medycznych, ale również dietetycznych i pielęgnacyjnych. Jednym z takich produktów natury jest rokitnik. Czy miałaś kiedykolwiek okazję spróbować jego dóbr?
Zobacz też: http://www.pustelnica.pl/szafran-czy-jest-zdrowy/
Rokitnik
Rokitnik zwyczajny to roślina, która rośnie w wielu miejscach na świecie. W zależności od tego, gdzie wyrasta, takie ma właściwości. Rokitnik, który rośnie na wybrzeżach morskich oraz w parkach i ogródkach ma bardzo dużo witaminy C, bo aż 200-250 mg. Natomiast rokitnik, który rośnie w obszarach gór środkowoeuropejskich ma jej jeszcze więcej, bo aż 405-1100 mg!
Rokitnik zwyczajny ma mnóstwo właściwości zdrowotnych i ponad 190 bioaktywnych substancji, które oddziałują na nasze zdrowie. Znajdziesz w nim antyoksydanty, flawanoidy, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także mikroelementy takie, jak: potas, żelazo, mangan, krzem, wapń i fosfor oraz witaminy, do których należą A, B, C, D, K i P.
Rokitnik stosuje się w celach leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Do tego wykorzystuje się owoce rokitnika, jego liścia oraz olej z pulpy czy nasion.
Na co jest dobry rokitnik?
Ze względu na wysoką zawartość witaminy C zaleca się go we wszelkich dolegliwościach, które wykazują jej niedobór. Powinny go spożywać osoby, które cierpią na brak apetytu, skłonność do siniaków, krwawienie dziąseł oraz trudności w gojeniu się ran, a także bóle mięśniowe i stawowe.
Rokitnik jest również zalecany w okresie jesienno-zimowym, gdzie stanowi profilaktykę przed zimowymi przeziębieniami oraz pozwala wzmocnić naszą odporność.
Rokitnik również doskonale sprawdzi się przy zgagach oraz w chorobach wrzodowych żołądka oraz dwunastnicy. Wówczas powinno się stosować olej z niego. Kilogram soku z rokitnika również sprawdzi się doskonale jako dodatek do herbaty czy do wody, który można spożywać w obawie przed złapaniem przeziębienia.
Przeczytaj też: http://www.pustelnica.pl/szafran-czy-jest-zdrowy/