Na pewno słyszałaś jak cudowne działanie ma olej kokosowy na włosy. Zwolenniczki tego naturalnego kosmetyku twierdzą, że sprawia on, iż włosy stają się jedwabiście gładkie, odżywione i nawilżone. Zalecają, by nakładać olej kokosowy na włosy nawet na całą noc. Czy faktycznie ma to sens i czy olej kokosowy jest lepszy niż opracowane w laboratoriach kosmetycznych maski do włosów?

Olej kokosowy i jego właściwości

Olej kokosowy to naturalny jadalny tłuszcz roślinny pozyskiwany z orzechów kokosa. Ma przyjemny kokosowy zapach i smak. W temperaturze pokojowej jest płynny i półprzezroczysty, poniżej dwudziestu stopni Celsjusza barwą i konsystencją przypomina smalec.

Olej kokosowy jest dostępny w dwóch wersjach: rafinowanej i nierafinowanej. Nierafinowany olej kokosowy zawiera więcej składników odżywczych (witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę A, E i C oraz sole mineralne) i dlatego jest polecany zarówno do celów kulinarnych, jak i kosmetycznych. Olej kokosowy rafinowany to w zasadzie czysty tłuszcz pozbawiony cennych komponentów.

Olej kokosowy na włosy – jak działa?

Olej kokosowy jest dość tłusty i ciężki, więc jeśli nakładamy go na włosy, pamiętajmy, by dokładnie umyć czuprynkę, najlepiej dwa razy. Jeśli tego nie zrobimy, olej sprawi, że fryzura będzie „klapnięta”, a włosy wyglądać będą na tłuste.

Olej kokosowy na włosy działa jak naturalny filtr chroniący przed promieniowaniem UV, więc możemy pokusić się o jego nałożenie latem, kiedy słońce mocno operuje. Olej zawsze jednak trzeba spłukać – nakładamy go przed myciem włosów, nie jak odżywkę po umyciu głowy.

Niestety olej kokosowy nie każdemu rodzajowi włosów służy. Grube, mocne, ciemne włosy skorzystają, jeśli potraktujemy je olejem z kokosa. Natomiast włosy cienkie, jasne, o delikatnym splocie mogą źle się układać po nałożeniu maski z oleju kokosowego. Olej z orzechów kokosa nie poprawi też wyglądu włosów zniszczonych farbowaniem i innymi zabiegami.

Jak stosować olej kokosowy na włosy, żeby poprawić wygląd fryzury?

Olej kokosowy nakładamy na suche albo lekko zwilżone włosy przed ich umyciem. Zawijamy na głowie ręcznik, tak by składniki odżywcze wniknęły w łuski włosów. Nie jest dobrym pomysłem wcieranie oleju kokosowego równomiernie w całe włosy. Bezpieczniej jest nałożyć go na pojedyncze pasma albo wetrzeć w same końcówki.

Olej kokosowy na włosy nakładajmy tylko wtedy, gdy mamy wystarczająco dużo czasu na dokładne umycie włosów i skóry głowy po jego aplikacji. Jeśli się pospieszymy i umyjemy włosy nie do końca dokładnie, fryzura po wysuszeniu będzie pozostawiać wiele do życzenia. Olej kokosowy na włosy, oczywiście jedynie te o grubym splocie, stosujmy też z umiarem i nie za często. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here