Skrzywiona przegroda nosowa to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może dotyczyć zarówno mężczyzn jak również kobiet i dzieci.

zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/skrzywiona-przegroda-nosowa-dlaczego-warto-zdecydowac-sie-zabieg-operacyjny/

Przyczyny krzywej przegrody

Może mieć ona kilka przyczyn jednak do tych najczęstszych na pewno musimy zaliczyć:

  1. Problemy anatomiczne wynikające  z nieprawidłowego ułożenia giętkiej przegrody, która nie przyrasta we właściwy sposób ale ulega nierównomiernemu ułożeniu. Problem ten narasta szczególnie z wiekiem i zaczyna o sobie dawać znać często w wieku dorosłym.
  2. Różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, których możemy doświadczać w różnym wieku. Częste są przypadki uszkodzenia i skrzywienia przegrody nowej przez małe dzieci które bardzo często ulegają wypadkom i uderzeniom podczas np. nauki chodzenia. W wieku szkolnym i późniejszym dochodzą to tego kontuzje sportowe i uszkodzenia fizyczne innego typu.  W przypadku tym dochodzi do nieprawidłowego zrośnięcia się nosa.

Objawy skrzywionej przegrody nosowej

Do najczęściej wymienianych dolegliwości jakie towarzyszą skrzywionej komorze nosa należy chrapanie, szczególnie często problem ten dotyczy panów.

Kolejną i właściwiej najbardziej niebezpiecznym objawem mogą być ciągłe problemy z oddychaniem a także różnego rodzaju nawracające choroby laryngologiczne.

Ponadto obserwuje się często: krwawienie z nosa, katar i nawracające infekcje a także bóle głowy i problemy ze słyszeniem.

Jak poradzić sobie z tym problemem – operacyjne korygowanie nieprawidłowej komory

O ile dla Panów nawracający problem z  chrapaniem nie jest tak bardzo uciążliwy to dla w przypadku pań szczególnie ważną rolę będą odgrywać względy estetyczne, szczególnie w młodym wieku, kiedy każda odmienność i niedoskonałość w wyglądzie są w lot wychwytywane przez rówieśników.

W obydwu tych przypadkach  najskuteczniejszą metodą jest zabieg operacyjny.

Wyróżniany kilka najważniejszych:

  1. Resekcja podśluzowa przegrody nosowej – sprowadza się  ona do nacięcia błony śluzowej nosa  a także chrząstki, która znajduje się wewnątrz nosa a finalnie na całkowitym usunięciu skrzywionej chrząstki. Skrzywiony element może być również naprostowany. Najważniejszą cechą tej metody jest mała inwazyjność i brak zewnętrznych śladów po zabiegu.
  2. Septoplastyka nosa – zabieg plastyki przegrody nosowej, zabieg ten prowadzi się z użyciem endoskopu tak aby dokładnie obejrzeć gdzie występuje defekt przegrody. Podczas zabiegu stosowane jest miejscowe znieczuleniu. Sam zabieg polega na usunięciu wypukłości oraz ustawieniu szkieletu chrzestno- kostnego.

Przeczytaj też: http://www.pustelnica.pl/jak-lagodzic-uczulenie-na-slonce/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here