Koral i koraliki z korala – dla kogo i na jaką okazję?

0
4044

Koral to popularny kamień o głębokiej, pięknej barwie. Naturalny blask tego czerwonego kruszcu powoduje, że stanowi popularny surowiec jubilerski. Kolczyki lub pierścionki z koralem to często wybierane ozdoby, jakie posiada w swojej toaletce wiele kobiet. Co ciekawe, w Polsce naszyjniki z koralem to tradycyjna ozdoba stroju krakowskiego, stylizowana na owoce jarzębiny i nawiązująca do ich właściwości – znanych i cenionych od wieków przez medycynę niekonwencjonalną.

Koraliki z korala i unikalne właściwości jakie są im przypisuje…

Biżuteria z czerwonym koralem jest znana i ceniona od wieków. Już w starożytności znano takie ozdoby i do dziś kobiety chętnie je noszą.

Czerwonemu koralowi przypisywano od wieków działanie lecznicze, a medycyna niekonwencjonalna wskazywała, że noszenie go na co dzień pomaga ukoić ból i pobudzić twórcze myśli. Koral określany jest kamieniem optymizmu, gdyż powszechnie przyjęło się, że osoby, które go noszą są pogodniejsze i weselsze.

Podobnie jak i innym kamieniom, taki i koralowi wiele osób przypisuje działanie magiczne na zasadzie amuletu. Zgodnie z przekonaniami pomaga podczas medytacji i wpływa na uspokojenie, wyciszenie i harmonię wewnętrzną. Nie bez powodu literatura od lat nazywa go „czerwonym złotem”, choć korale występują w naturze także w kolorze różowym, białym i czarnym.

Korale z korala w domowej toaletce

Koral określany jest „kwiatem morza” i kiedyś uważano go za symbol majętności, siły, powagi w oczach innych oraz wysokiej rangi społecznej. Uważano,że jest w stanie uchronić osobę, która go nosi, dlatego też wieszano korale nad kołyską małego dziecka, by nie dosięgał go tzw. „zły wzrok”. Matki wierzyły, że pomaga to także ochronić przed demonami i złymi wróżbami innych ludzi.

Obecnie koral to kamień powszechnie utożsamiany z mądrością, wpływający na wyciszenie i ukojenie. Uważa się, że działa pozytywnie na stres w życiu i pomaga zachować harmonię w rodzinie i w związkach.

Korale to kamienie poświęcane bogini Wenus, ponieważ uważano, że pozytywnie wpływają na zakochanych i pomagają zachować trwałość uczucia, spokój i ład w związku na wiele lat, nawet wówczas, kiedy ktoś obok życzy zakochanym źle.

Oprócz właściwości jakie przypisuje się koralowi stanowi on też element ozdobny, jaki znajduje się w toaletkach wielu kobiet. To też baza do tworzenia unikalnych dekoracji, które pięknie się prezentują z uwagi na naturalna urodę tego kamienia i blask, jaki daje.
Koraliki z korala można wykonać samodzielnie, decydując się na jeden lub więcej kolorów, które stworzą unikalne połączenie. Wszystko zależy od gustu lub okazji na jaką przygotowuje się naszyjnik lub bransoletkę z korala.

Koral czerwony, biały, różowy i w plamki…

Obecnie za najbardziej ceniony uważa się koral szlachetny, który posiada żywą, czerwoną barwę, rzucającą się w oczy. Równie często spotyka się koral o barwie białej, różowej, a nawet w różowe plamki, co wygląda efektywnie.

W jubilerstwie ceni się także korale czarne, wyglądające bardzo efektywnie i niebieskie – unikalne pod względem występowania. Czasami można znaleźć również syntetyczne produkty, czyli tzw. korale z roślinnej „kości słoniowej”. Jest to kauczuk połączony z gipsem, porcelaną, plastikiem i innymi elementami, co daje efekt zbliżony do naturalnego kamienia. Ponieważ poddaje się go obróbce to w efekcie wygląda pięknie.

Naturalne korale uważa się za delikatne, dlatego nie powinno się ich wystawiać na działanie wysokich temperatur lub gorącej wody. Z upływem czasu naturalny blask korala może nieco stracić na urodzie, a wówczas warto zamoczyć kamień w wodzie utlenionej, by na nowo lśnił.

Dla osób, które marzą o pięknej biżuterii wykonanej w domu polecanym rozwiązaniem jest zakup elementów z których można przygotować naszyjnik lub korale na rękę na różne okazje. To możliwość stworzenia pięknej biżuterii, jaka nadaje się do na różne okazje i np. na prezent dla bliskich. By znaleźć dobre elementy do wykonywania biżuterii warto odwiedzić dobry sklepi internetowy, taki jak manzuko.com.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here