Jak rozpoznać cukrzycę? Większość wczesnych objawów wynika z wyższych niż normalne poziomów glukozy, rodzaju cukru we krwi
Znaki ostrzegawcze mogą być tak łagodne, że ich nie zauważysz. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy typu 2. Niektórzy ludzie dowiadują się, że mają tę chorobę dopiero wtedy, gdy pojawią się problemy z długotrwałymi uszkodzeniami spowodowanymi tym schorzeniem.

Cukrzyca typu 2 często wiąże się z otyłością. Cukrzyca związana z otyłością jest czasami określana jako cukrzyca wieku dojrzałego, ponieważ występuje częściej u osób starszych.
W przypadku cukrzycy typu 1 objawy zwykle pojawiają się szybko, w ciągu kilku dni lub kilku tygodni. Są też znacznie poważniejsze. Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę typu 1, będziesz potrzebował zastrzyków insuliny do końca swojego życia.

Sprawdź jakie są objawy cukrzycy

Oba typy cukrzycy mają niektóre z tych samych symptomów ostrzegawczych.
Głód i zmęczenie. Twoje ciało zamienia jedzenie, które jesz, na glukozę, którą twoje komórki zużywają na energię.
Jeśli twoje ciało nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub komórki są oporne na insulinę, glukoza nie może dostać się do nich i nie masz skąd czerpać energii. To może sprawić, że będziesz bardziej głodny i zmęczony niż zwykle.

Oddajesz mocz częściej i jest bardziej spragniony. Przeciętna osoba zwykle musi siusiać od czterech do siedmiu razy w ciągu 24 godzin, ale osoby z cukrzycą mogą wydalać mocz o wiele razy częściej. Czemu? Zwykle twoje ciało ponownie wchłania glukozę, gdy przechodzi przez nerki. Kiedy cukrzyca podwyższa twój poziom cukru we krwi, twoje nerki mogą nie być w stanie przefiltrować tej ilości. To powoduje, że organizm produkuje więcej moczu.
Wraz ze wzrostem ilości wydalanego moczu, będziesz odczuwał zwiększone pragnienie.

Suchość w ustach i swędzenie skóry. Zwiększone wydalanie, powoduje, brak nawilżenia skóry. Możesz czuć się odwodniony, a usta mogą być suche. Sucha skóra może powodować swędzenie.

Rozmazany obraz. Zmiana poziomu płynów w twoim ciele może spowodować puchnięcie soczewek w twoich oczach. Zmieniają kształt i tracą zdolność do koncentracji.

objawy cukrzycy

Inne objawy typowe 2
Te mają tendencję do pojawiania się, gdy twoja glukoza była wysoka przez długi czas.

Infekcje grzybicze. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpiący na cukrzycę mogą się z nimi zetknąć. Grzyby odżywiają się glukozą, więc podwyższony jej poziom sprawia, że łatwo się rozwijają, zwłaszcza w ciepłych miejscach naszego organizmu: między palcami u rąk i nóg, pod piersiami, czy w okolicach narządów płciowych.

Powolne gojenie ran lub skaleczeń. Z biegiem czasu wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na przepływ krwi i powodować uszkodzenia nerwów, które utrudniają gojenie się ran.
Ból lub drętwienie stóp lub nóg. To kolejny wynik uszkodzenia nerwów.

Inne objawy typu 1
Nieplanowana utrata masy ciała. Jeśli twoje ciało nie może uzyskać energii z jedzenia, zamiast tego zacznie spalać mięśnie i tłuszcz w celu jej uzyskania. Możesz stracić na wadze, nawet jeśli nie zmieniłeś sposobu jedzenia i ilości pochłanianych kalorii.

Nudności i wymioty. Kiedy twoje ciało ucieka się do spalania tłuszczu, tworzy „ketony”. Mogą one gromadzić się we krwi do niebezpiecznego poziomu, powodując wystąpienie stanu, zwanego cukrzycową kwasicą ketonową.

Kiedy udać się do lekarza
Jeśli masz więcej niż 45 lat lub występuje u ciebie inne ryzyko cukrzycy, ważne jest, aby wykonać badania. Im wcześniej wykryjesz stan chorobowy, tym możesz uniknąć uszkodzenia nerwów, problemów z sercem i innych komplikacji.
Zgodnie z ogólną zasadą należy skontaktować się z lekarzem, jeśli:
– Czujesz się słaby i bardzo spragniony;
– Oddajesz mocz często i w dużych ilościach, również w nocy;
– Masz bóle brzucha, nudności i wymioty;
– Oddychasz głębiej i szybciej niż normalnie;
– Masz słodki oddech, który pachnie jak zmywacz do paznokci. (Jest to oznaka bardzo wysokich ciał ketonowych).

cukierki

Najlepszym sposobem zapobiegania cukrzycy u osób, które nie mają cukrzycy typu 1, jest monitorowanie i ograniczaniu poziomu cukru we krwi. Dieta uboga w cukier, zdrowa dla serca, jest jedną z metod upewnienia się, że spożycie cukru jest umiarkowane lub niskie.

Uprawianie sportu to świetny sposób, aby upewnić się, że organizm zużywa glukozę i usuwa ją z krwi. Na ogół wzmacnia serce i naczynia krwionośne, chroniąc je przed niektórymi poważniejszymi powikłaniami cukrzycy.
Unikanie używania tytoniu, zażywania narkotyków i nadmiernego spożywania alkoholu jest pomocne w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy. Wszystko to bowiem powoduje obciążenie nerek, wątroby i serca oraz zwiększa ryzyko powikłań.

Osoby z nadwagą powinny próbować stracić od 5 do 7 procent masy ciała w powolny, kontrolowany sposób.
Kontroluj stanu zdrowia regularnie, aby wykryć wzrost ciśnienia krwi lub poziom cukru we krwi, zanim staną się one problematyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here