Dzisiejszy kanon piękna jest bezlitosny. Wszystkie osoby odbiegające od niego, mogą poniekąd czuć się wykluczone. Taka prawda, że tylko osoby z mocnym i silnym charakterem, osoby wybitne są w stanie się temu przeciwstawić. A wiadomo, że społeczeństwo nie jest, aż tak mocno nasycone ludźmi wybitnymi, stąd wniosek, że jednak większość z nas stara się podporządkować danemu kanonowi.

Model ówczesnej kobiety w większości kreują media, które są przepełnione kobietami szczupłymi, wiecznie młodymi. Często jest to tylko ułuda, jednakże i tak ogół społeczeństwa podąża za tym. Pomimo właśnie tego, iż modelowa kobieta to kobieta szczupła, to paradoksalnie bardzo dużo kobiet ma problem z nadwagą.

Oglądając te wszystkie panie i ich zdjęcia w social media można popaść w niezłą depresję i jeszcze szereg innych równie poważnych schorzeń. Podstawowym problemem, z którym może borykać się wiele kobiet to to, jak się odchudzić. Pytanie wydaje się proste, a i odpowiedź teoretycznie również. No właśnie, teoretycznie. Bo schudnięcie i problemy z nadwagą są złożone, mają podłoże fizyczne, ale też i często wiążą się z problemami psychicznymi.

Myślę, że podstawowym problemem osób, które pragną pozbyć się nadmiernego tłuszczu z ciała, to właśnie podążanie za wyimaginowanymi oczekiwaniami społeczeństwa. Często chęć schudnięcia nie jest podyktowana naszą wolną wolą, naszą chęcią, bo np. czujemy, że my chcemy coś zmienić. Najczęściej to właśnie otoczenie zmusza nas do tego. I najgorsze jest w tym wszystkim to, że jeśli zaczynamy się odchudzać to tylko dla „wymarzonej” liczby kilogramów. Tak jakby dana ilość kilogramów na wadze dawała nam szczęście.

ćwiczenia

Nie dążymy, by np. ładnie wyglądać, podobać się sobie, tylko porównujemy się z innymi. Przestrzegam nie tędy droga. Warto czasem zatrzymać się i pomyśleć, czy robimy to dla siebie. Oczekiwania społeczeństwa nie są nasze, nie można całe życie dążyć do czegoś, co jest czasem nie osiągalne. Proces odchudzania naprawdę nie jest trudny. To my sami go komplikujemy. Podążamy za dziwnymi, wymyślnymi modami na odchudzanie, kupujemy drogie, zagraniczne produkty, szukamy różnych tabletek odchudzających.

A żeby osiągnąć wymarzoną sylwetkę potrzeba tak niewiele:
– przede wszystkim zastanów się, czy rzeczywiście musisz schudnąć, a jeśli tak, to nie stawiaj sobie celu typu -5 kg, -10 kg, -15 kg itd. Po prostu zacznij zdrowo żyć, a chudnięcie będzie „ubocznym efektem” tego.
– podstawą do schudnięcia są zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Zdrowe odżywianie jest czymś od czego powinniśmy zacząć swoją przygodę z procesem odchudzania. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe nie musi być męczarnią.

Ważne, aby zdać sobie sprawę z tego, że właśnie dzięki temu samo chudnięcie nie będzie dla nas drogą przez mękę. Ze swojego jadłospisu trzeba wyrzucić wszystkie przetworzone produkty, dania typu fast – food, gotowe, sklepowe słodycze. Nie musimy ze wszystkiego kategorycznie rezygnować. Wszystko jest dla ludzi, raz na 2 tygodnie bądź na miesiąc sernik u mamy nam nie zaszkodzi. Balans jest podstawą do utrzymania zdrowego rozsądku.

Ważne, aby również na początku redukcji masy ciała, wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, które będzie uwzględniało nasz wiek, wagę, aktywność dzienną i treningową. Od liczby, która nam wyjdzie wystarczy odjąć około 200-300 kalorii. Odradzam stanowczo wszystkich diet, które oscylują lub są poniżej naszego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego. Diety typu 1000 kalorii są bardzo mocno wyniszczające dla organizmu i czasem mogą nawet nie dawać efektów w postaci utraconych kilogramów, gdyż organizm na takiej głodówce będzie starał się magazynować wszystko, co mu podamy.

jak się odchudzić

Poza tym, taka „dieta” powoduje zaburzenia hormonalne,wypadanie włosów, zatrzymania miesiączki, spowalnia metabolizm. Nie warto. Tak samo jest z szukaniem różnorakich tabletek odchudzających. Pamiętajmy wszystkie takiego typu tabletki mogą jedynie pełnić rolę wspomagającą, Nie ma magicznej kapsułki, która nas odchudzi. Tylko ciężką pracą możemy osiągnąć sukces, nie ma drogi na skróty. Do zdrowej, zbilansowanej diety polecam wpleść dowolną aktywność fizyczną.

Ruch w codziennym naszym życiu jest bardzo ważny i jeśli zaczynacie swoją przygodę ze sportem nie musicie zaczynać od katorżniczych treningów 5 razy w tygodniu. Takie podejście jest nieprawidłowe, gdyż od razu możecie się zniechęcić. Wybierzcie taki sport, który będzie dla was przyjemnością, może to być basen, aktywny spacer z psem, jazda na rowerze, rolkach.

Odchudzanie jest procesem długotrwałym i żmudnym, jednakże może być również i przyjemnym procesem. Im więcej będziecie się zastanawiać nad tym, jak się odchudzić, a mniej działać, to nie osiągnięcie sukcesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here