Szukając odpowiedniej dla nas pracy, musimy zacząć od podsumowania naszych umiejętności. Wszystko powinno być zapisane w jednym miejscu, nie przekraczając dwóch stron, a najlepiej zmieścić się na jednej stronie. Najbardziej czytelną formą jest zapisanie curriculum vitae (po łacinie oznacza przebieg życia, czyli po prostu życiorys zawodowy).
Jak napisać pierwsze cv?
Pisząc CV, powinniśmy mieć przed sobą wszystkie możliwe dokumenty i świadectwa, tam są zapisane daty – dzięki temu pisanie pójdzie nam szybciej i będziemy bardziej dokładni. U góry na samym środku możemy napisać większymi i pogrubionymi literami właśnie curriculum vitae. Następnym krokiem będzie zapisanie imienia i nazwiska. Czcionka powinna być zwykła np. times new roman. Wszystkie wymyślne i ozdobne literki się nie sprawdzą.
Dokument musi być profesjonalny i zawierać to, co najważniejsze. Pod nazwiskiem zapisujemy kolejne istotne dane, zaczynając od daty urodzenia. Powinniśmy zapisał pełną datę np. 24.09.1990 rok. Następnie zapisujemy miejsce zamieszkania adres: ulicę i numer mieszkania/domu, kod pocztowy i miasto z którego pochodzimy. W dzisiejszych czasach popularne jest prowadzenie prerekrutacji przez internet lub numer telefonu, dlatego koniecznie trzeba zapisać nasz e-mail i numer telefonu. Jeśli mamy doświadczenie zawodowe, to właśnie po zamieszczeniu wszystkich danych powinniśmy je zapisać.
Zaczynamy zapisywać od najwcześniejszej pracy i stanowiska, do najnowszej, tak by w pierwszej kolejności czytania było widoczne ostatnie miejsce pracy. Oczywiście po lewej stronie zapisujemy daty, od którego roku i do którego roku pracowaliśmy. Jeżeli wszystko zostało napisane, zajmujemy się spisem naszego wykształcenia (gdy nie mamy doświadczenia, właśnie to jest pierwszym etapem opisu po danych osobowych).
Pogrubionymi i większymi literami piszemy ,,wykształcenie” i zapisujemy od liceum, ponieważ wcześniejsza edukacja nie ma znaczenia dla rekrutera. Skoro mamy maturę, to znaczy, że ukończyliśmy wcześniejsze szczeble nauki. Później zapisujemy skończone studia, można zapisać też, że jesteśmy w trakcie uczęszczania na uczelnie (wtedy po prostu nie zapisujemy daty ukończenia). Jeżeli nie mamy studiów, tylko zawodówkę lub szkołę policealną – też koniecznie to zapisujemy.
Osoby z technicznym wykształceniem są bardzo atrakcyjne na rynku pracy, coraz więcej osób studiuje rozmaite i egzotyczne kierunki zamiast zawodowych – znajdziemy łatwo pracę z dobrym cv. Mając zapisaną naszą edukację, zabieramy się za opis kwalifikacji kursów i staży. Pisząc i rozsyłając później cv, mamy możliwość zdobyć płatny staż, który zapiszemy w dokumencie i który pomoże nam w dalszej karierze. Warto wpisać również posiadane prawo jazdy.
Oprócz kwalifikacji, ważnym aspektem jest zapisanie umiejętności językowych. Obecnie raczej każdy zna angielski (na lepszym lub gorszym poziomie), trzeba zapisać dokładnie poziom posiadanej wiedzy np. język angielski w stopniu zaawansowanym lub średnio-zaawansowanym. Czasami zdarza się, że oprócz angielskiego uczyliśmy się innych języków, mając podstawy też warto to zapisać zapisujemy tylko, że jest to poziom podstawowy.
Kolejną ważną dziedziną są umiejętności. Tutaj naprawdę można się popisać, tylko trzeba się liczyć z tym, że te nasze umiejętności będziemy później wykorzystywać, dlatego powinny to być informacje rzetelne. Często wymieniane umiejętności to: myślenie strategiczne, analityka, występowanie publiczne, zarządzanie zespołem. Można tu również zapisać umiejętności posługiwania się pakietem MS office, znajomość pakietu Adobe (Photoshop).
Mając zapisane te wszystkie informacje cv mamy prawie gotowe. Wymaganym punktem, co może zadziwić wielu jest po prostu zapisanie naszego hobby, wszystko to czym się interesujemy. Nie powinniśmy lać wody, ale pisać krótko i rzeczowo. Może to być fotografia, jazda konna, malarstwo, wspinaczki górskie. Podpunktów nie powinno być za dużo, zakłada się że od 2 do 5. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli pójdziemy na rozmowę o pracę, rekruter zacznie pytać nas o hobby.
Jeśli napisaliśmy jazda na rowerze, może zapytać nawet o nasz model roweru, albo miejsca w które jeździmy. Mając gotowe cv, sprawdzamy czy nigdzie nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych. Dokument można wysyłać za pomocą stron zajmujących się ofertami pracy, sami też możemy szukać atrakcyjnych ogłoszeń i wysyłać cv bezpośrednio do firmy.
Zwykle osoby odzywają się do nas po kilku dniach, najczęściej telefonicznie. Może się zdarzyć, że ta rozmowa będzie wstępną rekrutacją. Trzeba się przygotować, że mogą zadać kilka pytań po angielsku. Znalezienie dobrej pracy z dopracowanym cv nie będzie problemem.