Dyskopatia przynosi ogromny ból pleców. Ten czasem jest tak silny, że wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie i poruszanie się. Winą za taką dysfunkcję obarcza się przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe, jakie następują w naturalnym procesie starzenia się ludzkiego organizmu.

Okazuje się jednak, że dyskopatia, która wiąże się z degradacją krążków międzykręgowych, może pojawić się także w przebiegu zupełnie innych przyczyn, a nierzadko sami pacjenci do tak poważnego stanu się doprowadzają. Wpływ na zwiększone ryzyko dyskopatii ma praca tylko siedząca, brak aktywności fizycznej, brak uprawiania sportu, a nawet zła dieta, nadwaga i otyłość.

Dyskopatia nie jest trudna do diagnostyki, jeśli ta przebiegnie w profesjonalnym gabinecie ortopedycznym. Najlepiej udać się do specjalisty, kiedy pacjent zauważy początkujące objawy. Wtedy udaje się jeszcze zwalczać dyskopatię nieinwazyjnymi sposobami. Głównym objawem jest ból, najczęściej w odcinku lędźwiowym. Pojawia się najpierw w stadium umiarkowanym i cyklicznym, by później przeobrazić się w ten silny i stały. Właśnie wtedy można mówić o zaawansowanej fazie, która uniemożliwia już komfortowe poruszanie się.

Jak niwelowana jest dyskopatia? Leczenie najpierw przebiega w sposób nieinwazyjny, przeważnie poprzez wdrożenie ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych. Jeśli te nie przyniosą zamierzonego skutku, konieczne jest przeprowadzenie operacji. Pocieszający jest fakt, że większość z nich kończy się powodzeniem, a pacjent wraca do dotychczasowej aktywności.

Chociaż dyskopatia najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku, to ortopedzi zauważają znaczny przyrost liczby pacjentów młodych. Konieczna jest profilaktyka prozdrowotna, przede wszystkim ruch i dbanie o prawidłową postawę ciała podczas chodzenia oraz siedzenia, by móc jej zapobiegać. W innym przypadku możemy szybko zacząć odczuwać znaczny dyskomfort, a do wyboru pozostanie nam już tylko konkretna placówka z oddziałem ortopedycznym, państwowa bądź ta prywatna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here