Detoks alkoholowy to odtrucie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Detoks nie ma nic wspólnego z odwykiem, jednak może stanowić etap wstępny do podjęcia terapii.
Na czym polega detoks alkoholowy?
Celem tego procesu jest przerwanie ciągu alkoholowego i złagodzenie psychicznych oraz fizycznych skutków odstawienia. Z organizmu usuwa się szkodliwe substancje oraz uzupełnia płyny. To powoduje poprawę ogólnego stanu pacjenta i przygotowuje go do ewentualnej, dalszej terapii.
W trakcie detoksu osoba uzależniona otrzymuje szereg witamin, w tym B1, magnez oraz potas. Podawane są jej także środki przeciwbólowe, uspokajające oraz nasenne. Odstawienie alkoholu w chwili, kiedy zaburzona jest gospodarka jonowo – elektrolitowa, może okazać się bardzo bolesne. To wszystko ma to na celu złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego.
W trakcie detoksykacji przeprowadza się kompleksowe badania krwi oraz szereg innych testów na obecność toksyn w organizmie.
Co dzieje się z organizmem w trakcie detoksu alkoholowego?
Proces ten powinien być przeprowadzany pod okiem specjalistów, którzy pomogą w najbardziej trudnych momentach. W pierwszej fazie detoksu pacjent odczuwa bóle głowy, mięśni, nadmiernie się poci oraz odczuwa nudności. Mogą pojawić się wymioty oraz biegunki. Druga faza to zaburzenia snu, rozdrażnienie, napady agresji lub lęków, omamy, nadciśnienie tętnicze oraz padaczka poalkoholowa. Zwykle objawy te słabną po kilku dniach. Jednak jeśli są mocno nasilone, lekarz może skierować pacjenta na oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Detoks trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni.
Gdzie przeprowadzić detoks?
Wiele osób decyduje się na detoksykację w domu. Jednak z reguły nie daje ona oczekiwanych efektów i zwykle kończy się porażką. Jeśli uzależnienie jest bardzo silne oraz długotrwałe, psychiczne i fizyczne objawy abstynencji alkoholowej mogą być bardzo silne. Pacjent może nie być w stanie poradzić sobie z nimi sam.
Majaczenie alkoholowe, czyli jeden z objawów odstawienia alkoholu jest niezwykle groźny. Może się ono skończyć udarem lub zawałem serca. Omamy często prowadzą do zachowań nieadekwatnych oraz niebezpiecznych zarówno dla siebie jak i dla otoczenia. Właśnie dlatego detoks zaleca przeprowadzać się w specjalistycznym ośrodku.
Detoks alkoholowy w Poznaniu skutecznie oczyści organizm ze szkodliwych substancji i pomoże rozpocząć walkę z uzależnieniem. Poznań to miasto, gdzie poddasz się skutecznemu leczeniu alkoholizmu.
Należy pamiętać, że sam detoks niewiele poradzi na uzależnienie od alkoholu. Konieczne jest podjęcie terapii, jednak może się ona rozpocząć właśnie detoksem alkoholowym. To świetny początek, aby zerwać z nałogiem i wrócić do normalnego funkcjonowania. Chęć zmiany, uświadomienie sobie problemu oraz samozaparcie, pozwoli wygrać z nałogiem i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.