Terapia rodzinna należy do form terapii, która ma za zadanie poprawę relacji w rodzinie lub w związku. Dzięki niej możliwa jest odbudowa więzi łączących poszczególnych członków. Dzieje się to dzięki odnalezieniu źródeł kryzysu, po czym następuje rzetelna analiza sytuacji bieżącej, przeszłej oraz możliwej do osiągnięcia w bliższej i dłuższej perspektywie czasowej. Z punktu widzenia rodziny bardziej interesująca wydaje się nie tyle stricte terapia dla par, lecz terapia rodzinna. Obecność osoby trzeciej, najczęściej dziecka, determinuje na jakość i szanse związku na odnowę. Na przecięcie przeszłości grubą kreską.

Nietypowy trójkąt

W powszechnej opinii jako trójkąt uważa się specyficzną relację trojga (lub niekiedy trzech dorosłych), będących w nietypowej relacji miłosnej czy erotycznej. Trójkątem można nazywać więc sytuację, kiedy mąż zdradza żonę i razem z kochanką tworzą nieformalny układ. Niekiedy wszystkie strony wiedzą o swojej roli, choć częściej ta trzecia osoba jest w cieniu, choć można niemal wyczuć jej obecność.

Jednak ciekawszym zagadnieniem jest inny rodzaj trójkąta, odbywający się wewnątrz rodziny. Wierzchołkami najczęściej są oboje rodzice oraz dziecko. Relacja trójkąta rodzinnego opiera się na tworzeniu sojuszy. Przeważnie jeden z rodziców stara się połączyć siły z dzieckiem, aby zyskać przewagę. Sporadycznie dochodzi do sytuacji, kiedy to manipulowani przez lata rodzice buntują się przeciw nastoletniej pociesze, łącząc się przeciw „wspólnemu wrogowi”. Dwie oby będące wewnątrz trójkąta rodzinnego mogą zyskać komfort, kiedy trzecia jest skonfliktowana.

Trzy schematy

W pierwszym dziecko szuka wsparcia u matki, co skutkuje atakami na ojca i tym samym pogorszenie relacji między dorosłymi. Drugi wariant ma miejsce, kiedy dziecko odczuwa niechęć do nadmiaru opieki ze strony matki, co sprawia, że kobieta szuka wsparcia u męża, wywołując napięcie między ojcem a dzieckiem. Trzeci schemat to ojciec świadomie będący poza relacją, zadowolony z tego, że nie musi wsłuchiwać się w problemy emocjonalne żony i dziecka, zarazem często samemu czując się odrzuconym.

Terapia w trosce o dziecko

Wydaje się, że terapia rodzinna w sytuacji specyficznego trójkąta ma za zadanie przede wszystkim zapewnić możliwie najlepsze warunki dla dziecka. Najmłodszy członek rodziny na skutek konfliktów i niedomówień staje się niedorozwinięty funkcjonalnie, co z pewnością przełoży na dorosłe relacje we własnej rodzinie. Ale nie tylko z tego powodu warto szukać specjalistycznego wsparcia dla rodzin. Więcej szczegółów o terapii i szansach, jakie daje, można uzyskać w placówce Harmonia LUX MED – https://harmonia.luxmed.pl/oferta/terapie-i-psychoterapie/terapie/terapia-rodzinna-i-dla-par/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here