Gdy wkraczamy w jesień i zimę 2021 roku, krajobraz high-endowych telewizorów jest tak samo zagmatwany dla nowych nabywców, jak zawsze. Najlepsze telewizory wyposażone są w szereg technicznie brzmiących funkcji – HDR, Ultra HD 4K, 120Hz i HDMI 2.1 – oferowanych przez wiele znanych marek konkurujących o Twojego dolara. Dwie największe z nich, Samsung i LG, używają podobnie brzmiących terminów, aby opisać swoje droższe modele, ale QLED Samsunga i OLED LG różnią się od siebie jak dzień i noc.

Jak tłumaczy serwis https://techpolska.pl/, przez ostatnie kilka lat Samsung, najpopularniejszy producent telewizorów na świecie, oznaczał swoje telewizory jako „QLED”. Linia telewizorów QLED na rok 2021 jest ogromna, z modelami Neo QLED w rozdzielczości 4K i 8K, The Frame art TV, Serif i Sero rotating TV – wszystkie opatrzone wszechobecnym Q. Tymczasem telewizory OLED firmy LG na rok 2021 obejmują sześć serii, od stosunkowo niedrogiego A1 do modelu, który zwija się jak plakat i kosztuje 400 000 zł.

OLED vs. QLED

Walka OLED vs. QLED wykracza poza Samsunga i LG. TCL również oznacza swoje najlepsze telewizory „QLED”, a inne marki poza LG sprzedają telewizory OLED, a mianowicie Sony i Vizio. Więc który z nich jest lepszy? W naszych recenzjach jakości obrazu side-by-side, OLED bije QLED za każdym razem. Jednym z przykładów było porównanie najlepszego telewizora LG OLED z 2021 roku – serii LG G1 – z najlepszym telewizorem Samsung QLED z 2021 roku, serią QN90A. Samsung zbliżył się bardziej niż kiedykolwiek do jakości obrazu OLED, ale LG OLED nadal wygrywał. Innym niedawnym przykładem jest porównanie telewizora QLED 8K firmy TCL z innym telewizorem LG OLED z serii C1. Ponownie, telewizor OLED wygrał. Oto dlaczego.

Szybkie podsumowanie technologii telewizorów

Zacznijmy od szybkiego podziału.

  • OLED to skrót od „organicznej diody emitującej światło”.
  • QLED (według Samsunga) to skrót od „quantum dot LED TV”.
  • OLED to technologia zasadniczo różniąca się od LCD, głównego typu telewizorów.
  • QLED jest odmianą LED LCD, dodającą do „kanapki” LCD warstwę kropek kwantowych.
  • OLED jest „emisyjny”, co oznacza, że piksele emitują swoje własne światło.
  • QLED, podobnie jak LCD, w swojej obecnej formie jest „transmisyjny” i opiera się na podświetleniu LED.
  • Telewizor QLED to po prostu telewizor LCD z kropkami kwantowymi.

Głównym wnioskiem jest to, że QLED jest bliższy zwykłemu, staremu LCD niż OLED, który ja (i większość innych ekspertów) uważamy za zdecydowanie inną klasę telewizorów, podobnie jak wcześniej plazmę. Pragniesz poznać więcej ciekawostek o nowoczesnych telewizorach? Odwiedź https://techpolska.pl/

Kropki kwantowe – czym są?

Kropki kwantowe to mikroskopijne cząsteczki, które po najechaniu na nie światłem emitują własne, różnokolorowe światło. W telewizorach QLED, kropki są zawarte w folii, a światło, które na nie pada, jest dostarczane przez podświetlenie LED. Światło to przechodzi następnie przez kilka innych warstw wewnątrz telewizora, w tym warstwę ciekłych kryształów (LCD), tworząc obraz. Światło ze źródła LED jest przekazywane przez te warstwy na powierzchnię ekranu, dlatego mówimy, że jest to ekran „transmisyjny”.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here