Minecraft jest absolutnym fenomenem wśród gier komputerowych i z taką tezą nie sposób sensownie polemizować. W branży elektronicznej panuje nieustanny, technologiczny wyścig zbrojeń – każde liczące się studio dąży w swoich produkcjach do przeskoczenia wysoko postawionej poprzeczki i zbliżenia się w jak najdoskonalszym stopniu do fotorealizmu, idealnego odwzorowania fizyki i mechanik rozgrywki.
Minecraft nie spełnia żadnego z założeń, jakie przedsięwzięli współcześni deweloperzy – jest brzydki, ma szczątkową fizykę i proste, naciągane nieco mechaniki. Piękne jest jednak to, że to właśnie ów brzydkie kaczątko zdołało podbić cały świat – produkcja studia Mojang, którą Microsoft kupił za ponad dwa miliardy dolarów, znajduje się na podium najpopularniejszych gier wszech czasów, na równi z legendarnym Tetrisem, a także piątą odsłoną kultowej serii Grand Theft Auto, która konsekwentnie wybudowała sobie drogę na sam szczyt.
Na czym konkretnie polega fenomen tej gry i co konkretnie tak zafascynowało graczy?
Piekielnie trudno jest to jednoznacznie stwierdzić, a to przede wszystkim dlatego, że Minecraft jest wbrew pozorom grą potwornie rozbudowaną i każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Podstawowy tryb rozgrywki zapewnia niesamowitą przygodę, która będzie się toczyć tak długo, jak gracz sobie zażyczy – może skończyć po wybudowaniu lepianki z ziemi, może skończyć po wybudowaniu sobie willi, ale może też skończyć po pokonaniu ogromnego smoka znajdującego się w innym wymiarze.
Gracze zainteresowani wyzwaniami mogą skorzystać z trybu Hardcore, w którym należy za wszelką cenę przetrwać – potwory obecne w grze zadają natomiast większe obrażenia, pasek nasycenia jedzeniem spada zatrważająco szybko, a po śmierci nie można się na świecie odrodzić – cały nasz dorobek, budowany przez wiele godzin, bezpowrotnie i bezapelacyjnie przepada.
Minecraft ma też bardzo dużo do zaoferowania dla ludzi, którzy chcą się po prostu zrelaksować, interesują się architekturą lub po prostu lubią tworzyć coś z niczego – dla nich przygotowano tryb Creative, w którym gracz dostaje do dyspozycji wszystkie dostępne w grze materiały w nieskończonej ilości i może z nich zbudować absolutnie wszystko, co tylko mu się spodoba. Może to zabrzmieć banalnie i wydawać się nieco nudnym sposobem spędzenia czasu, ale wystarczy zajrzeć na YouTube i obejrzeć replikę amerykańskiego lotniskowca wybudowanego w Minecrafcie w skali 1:1, by zmienić zdanie i docenić możliwości tego trybu.
Częścią fenomenu tej gry jest również fakt, że zatrważająca część graczy żywo interesujących się branżą, nigdy w tę grę faktycznie nie zagrała. Faktem jest bowiem, że Minecraft przez lata wypracował sobie fatalną, bardzo krzywdzącą opinię, sugerującą, że ta produkcja to nic ponad budowanie z klocków w wersji elektronicznej i taką rozrywką powinny się interesować co najwyżej dzieci do lat trzech. Tym bardziej smutne jest to, że to nie sama gra zapracowała sobie na taką opinię – zapracowali na to jej gracze, spośród których znaczna większość transmitowała swoje rozgrywki na serwisie YouTube, przedstawiając grę w sposób przejaskrawiony i skrajnie infantylny.
Rozsądna część graczy postanowiła zatem omijać Minecrafta szerokim łukiem i przegapiła w ten sposób grę o absolutnie unikalnej atmosferze i fenomenalnym świecie przedstawionym, która zapewnia całe multum możliwości i pozwala na spełnienie dosłownie każdego zamierzonego sobie celu. Jeśli ktoś w Minecrafta nigdy nie zagrał, to koniecznie powinien nadrobić zaległości, bo ta gra będzie w przyszłości określana totalnym klasykiem i będzie stanowić znaczną część kanonu gier komputerowych – to śmiałe, ale jednocześnie oczywiste prognozy.
Jak grać w Minecraft?
Czy istnieją jakieś uniwersalne rady, które każdy gracz powinien mieć z tyłu głowy i zawsze ich przestrzegać? Być może są, ale zdecydowanie nie warto się z nimi zapoznawać. Nie warto, ponieważ odkrywanie tego świata zapewni graczowi masę cudownych wspomnień.
Nie bez powodu większość graczy Minecrafta najcieplej wspomina nie sfinalizowanie jakichś ogromnych konstrukcji, lecz noc podczas pierwszej rozgrywki, kiedy to, nie wiedząc, co w zasadzie mają ze sobą zrobić, wykopali sobie w ziemi dziurę i spędzili w niej calutką noc, drżąc przy tym ze strachu przed wydającymi straszliwe pomruki potworami.
Do Minecrafta należy się po prostu zalogować, stworzyć sobie świat i się weń zanurzyć – bez poradników, bez rozpraszaczy, powolutku i konsekwentnie odkrywać wszystkie dostępne w grze mechaniki. Tylko w ten sposób uzyskamy pełnię satysfakcji z tej fenomenalnej gry.