Szukając oszczędności, często zdarzają się pochopne decyzje, np. te dotyczące sprzątania po zgonie. Śmierć bliskich wywołuje w człowieku szereg bardzo silnych emocji, często skrajnych i trudnych do kontrolowania. Do najczęściej obserwowanych emocji po stracie ważnej dla nas osoby należą lęk, smutek, rozpacz, litość, niepokój, złość, ból oraz bezradność.

Często w tym szale emocji ludzie podejmują nieprzemyślane decyzje, których po czasie żałują. Pogrążeni w żałobie, zagubieni w codzienności pragną szybko zamknąć sprawy związane ze śmiercią bliskiego i w pośpiechu regulują związane z nim sprawy, w tym samodzielnie sprzątają skażone zgonem mieszkanie, które wymaga nie tylko wyczyszczenia, ale również dezynfekcji. Takie wciąż popularne w społeczeństwie zachowanie może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia innych współlokatorów bloku lub kamienicy. Sprzątanie po zgonie zdecydowanie lepiej powierzyć Kastelnik’owi- profesjonalnej firmie sprzątającej po zmarłych osobach. Poniżej informujemy, z czego to wynika i jakie są zagrożenia toksykologiczne.

Dezynfekcja po zmarłych, dlaczego należy ją przeprowadzić?

Kiedy organizm człowieka umiera, w jego ciele zamierają wszelkie procesy utrzymujące funkcje życiowe. Nie oznacza to jednak, że z ciałem nic już więcej się nie dzieje. Jak wynika z publikacji naukowych, już kilka godzin po zgonie, natura wkracza do akcji i rozpoczynają się procesy związane z rozkładem zwłok. W pierwszej fazie rozkładu tzw. świeżej zachodzi rozpad komórek, powszechnie zwany autolizą. Proces prowadzi do rozkładu nie tylko komórek zmarłej osoby, ale również – całych jego narządów wewnętrznym. Już w tej pierwszej fazie rozkładu ciała, która przebiega początkowo w sposób niewidoczny dla niewprawionego oka laika, dochodzi do wydobycia się ze zwłok 30 substancji o działaniu toksycznym, a przy tym silnie trującym. Już samo to wydaje się dobrym powodem, by nie przeprowadzać dezynfekcji po zgonie na łapu-capu.

Cichy zabójca – trujące toksyny niewidoczne gołym okiem

Wydobywające się z ciała toksyczne substancje są niedostrzegalne gołym okiem, często w pierwszej fazie bywają bezwonne. Związki chemiczne a wśród nich toksyny, nazywane potocznie trupim jadem mogą działać niekorzystnie dla układu pokarmowego, oddechowego i krwionośnego osób przebywających w mieszkaniu po zmarłej osobie. Nie jest zalecane samodzielne czyszczenie śladów krwi, przebywanie długo przy zwłokach ani używanie czy przekładanie rzeczy, które miały kontakt ze zmarłym po jego śmierci.

Nawet jeśli o zgonie bliskiego dowiedzieliśmy się szybko i ciało denata zostało zabrane w stosunkowo krótkim czasie po śmierci do kostnicy, niewykluczone jest, że procesy gnilne już się rozpoczęły. Tym samym pewne niebezpieczne dla zdrowia toksyny mogły zostać uwolnione i mogą stanowić realne zagrożenie dla żywych organizmów w tym – bliskich zmarłego. Sprzątanie po zgonie bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu wiąże się z ryzykiem zatrucia toksynami, co w efekcie może skończyć się pogorszeniem stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. Jeżeli zastanawiasz się, czy samodzielnie przeprowadzić czyszczenie po zwłokach – zdecydowanie odradzamy.

Sprzątanie po zgonie, czy warto zaufać specjalistom z branży?

Sprzątanie po zwłokach powinno się oddać w ręce specjalistycznych firm, które mają doświadczenie i odpowiednią wiedzę w zakresie tautologii, a także profesjonalne środki i urządzenia do dezynfekcji mieszkań po zmarłych. Warto zaufać specjalistom, na przykład technikom z firmy Kastelnik, działającej w całym kraju od 2013 roku. Eksperci od sprzątania po zgonach z firmy Kastelnik zajmują się czyszczeniem po zmarłych – zawodowo. Oznacza to, że swoje obowiązki realizują zgodnie z etyką, obowiązującymi przepisami oraz zasadami i normami BHP. Jest to fundamentalna zasada w tej firmie. Jako jedni z nielicznych posiadają oni kilkadziesiąt specjalistycznych generatorów ozonu o mocy 40 g/h, 80 g/h oraz 240 g/h. Dzięki tym urządzeniom skutecznie usuwają zapach śmierci, z mieszkania zmarłego lub klatki schodowej gdzie mieszkał.

Po realizacji usługi sprzątania po zmarłych każda legalnie działająca firma powinna wystawić certyfikat dezynfekcji po zgonie potwierdzający wykonanie usługi czyszczenia mieszkania i zakres przeprowadzanych prac. Przy samodzielnym wykonaniu sprzątania po zwłokach, oczywiście takiego dokumentu nie można otrzymać z żadnego legalnego źródła. Gdzie taki dokument może być niezbędny? Certyfikat dezynfekcji po zgonach może się przydać, jeśli planujesz sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym lub zdać lokal po poprzednim właścicielu w spółdzielni mieszkaniowej. Kim są zleceniodawcy zamawiający usługę sprzątania po zmarłych? Zazwyczaj osobami zlecającymi dezynfekcje po zgonie są spadkobiercy zmarłej osoby. Często, certyfikat taki jest przedstawiany w lokalnej stacji sanitarno – epidemiologicznej.

Utylizacja przedmiotów po zmarłych osobach

Warto wspomnieć, że powierzenie sprzątania po śmierci specjalistycznej firmie sprzątającej po zmarłych, to także możliwość bezpiecznej i szybkiej utylizacji przedmiotów czy mebli, skażonych krwią lub płynami ustrojowymi denata. Firma Kastelnik ma uprawnienia do transportu i legalnej utylizacji przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu po zmarły, również tych skażonych krwią. Utylizacja odpadów i pozostałości starych mebli po zmarłym to problem, który niestety nie rozwiąże się sam.

Czego na pewno robić nie wolno? Na pewno, nie wolno wyrzucać mebli i gabarytów z dezynfekowanego mieszkania na osiedlowy śmietnik. Niestety jest to wciąż duży problem w naszym społeczeństwie, a pozbycie się go wymaga edukacji i zmiany toku myślenia, często zmiana taka następuje dopiero w następnym pokoleniu. Oby, w naszym przypadku nastąpiło to szybciej. Zwracamy się więc z apelem, o niewyrzucanie odpadów gdzie popadnie, tak samo, jak nie wyrzuca się śmieci do lasu.

Odpady wielkogabarytowe, które można wystawić przed posesję

Z informacji, jakie uzyskać można, w Gminnych Punktach Zbiórki Odpadów wynika, iż odpady wielkogabarytowe dzielimy na dwie kategorie. Do pierwszej z tych kategorii zaliczyć można przedmioty codziennego użytku, takie jak: szafy, krzesła, kanapy, materace, fotele, stoły, łóżka, dywany i stare wykładziny, a także rowery. Przedmioty te można, po ustaleniu z administratorem budynku wielorodzinnego lub domu wystawić w wyznaczonym miejscu. Ważna jest też pora i dzień, kiedy możemy to zrobić.

Odpady nietypowe np. AGD oraz skażone meble po zmarłym

Odpady nietypowe, takie jak sprzęt AGD, lodówki, telewizory czy też kuchenki elektryczne nie wolno wystawiać przed blokiem, czy też domem wielorodzinnym. Należy oddać je do utylizacji do specjalnie przeznaczonych do tego miejsc, odbioru odpadów wielkogabarytowych. Warto wspomnieć, iż do tej kategorii zaliczając się także puszki po farbach, stare okna, lustra, opony samochodowe, gruz po remontowy, a także tapety i worki z ubraniami.

Do utylizacji specjalistycznej zaliczamy również wyposażenie mieszkania po zmarłych osobach. Kanapy, na której nastąpił zgon człowieka, nie możemy wystawić na osiedlowe śmietniki. To samo dotyczy poplamionych krwią dywanów, gumolitów, foteli oraz materacy. Niestety wszyscy jeszcze świeżo pamiętamy, podwyżki cen śmieci, z jesieni 2020 roku. Zmiany cen dotyczą całej branży, nie tylko zwykłych śmieci w gospodarstwach domowych, ale również specjalistycznej utylizacji, w tym mebli po zgonie. Znając już wszystkie aspekty prawne związane z likwidacją mieszkań po zmarłych, nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozstrzygnięcie, czy wprowadzone zmiany cen, były zgodne z prawem unijnym.

Nowoczesne metody dezynfekcji po zmarłych

W firmie Kastelnik technicy posiadają nowoczesny sprzęt do czyszczenia skażonych powierzchni suchym lodem, przemysłowe generatory ozonu o mocy do 240 g./h oraz materiały ochronne i pakiet chemii dezynfekującej. Ze względu na wysoką cenę zakupu ww. sprzętu, akcesoria te, nie są dostępne dla osób, które nie pracują w zawodzie na co dzień. Trwałość profesjonalnych urządzeń wykorzystywana do dezynfekcji funeralnej jest nieporównywalnie wyższa, od ogólnodostępnych materiałów dostępnych na rynku, a obsługujących klienta detalicznego. Co więcej, w pracy stosujemy najnowocześniejsze metody dezynfekcji po zmarłych, w tym wysoce skuteczne ozonowanie po zgonie, którego samodzielne przeprowadzenie przez amatora nie jest możliwe. Te zwykłe ozonatory, nie mają wystarczającej mocy, a jak się mówi od dawana w branży, stosowanie wyłączenie ozonu czasami nie wystarcza Zapotrzebowanie na usunięcie słodkiego zapachu śmierci, po zmarłej osobie z klatki schodowej, zdarza się niestety niezwykle często.

Kastelnik specjalistyczna firmy sprzątającej po zmarłych

Profesjonalna firma sprzątająca po zmarłym Kastelnik działa szybko, bezpiecznie i niezwykle skutecznie. Największą wagę kładzie się w tej firmie na profesjonalizm oraz jakość usług, co jest bardzo ważne w trakcie czyszczenia mieszkań po zmarłych osobach. Już od pierwszego telefonu, technicy firmy kierują się niezwykłą empatią oraz doświadczeniem zdobytym przez lata przeróżnych interwencji związanych ze sprzątaniem po zgonach, a także z dezynfekcją funeralną. Wśród ich realizacji nie brakowało usuwania śladów krwi z miejsc publicznych, sprzątania po zgonach na skutek samobójstw czy dezynfekcji mieszkań po wielotygodniowym rozkładzie zwłok. O jakości firmy Kastelnik, niech świadczy nie tylko szereg zrealizowanych zleceń, ale także uznanie klientów potwierdzone licznymi referencjami przekazywanymi pocztą pantoflową. Nie ryzykuj zatrucia i straty czasu i pieniędzy, zleć sprzątanie po zgonie, profesjonalistom z firmy Kastelnik.

[Głosów:10    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here