Soczewki kontaktowe to nowoczesna forma korekcji wad wzroku. Są alternatywą okularów, które nie zawsze zapewniają swobodę i komfort. Zapewniają doskonałe widzenie i po założeniu nie czuje się ich na oczach. Nic dziwnego, że każdego roku miliony osób zamieniają zwykłe okulary na soczewki kontaktowe. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie są rodzaje soczewek? Odpowiadamy na te pytania w tym artykule.

Dlaczego warto nosić soczewki?

Soczewki to przede wszystkim wygoda i atrakcyjny wygląd. Każdy, kto chociaż raz uprawiał sport w okularach, zdaje sobie sprawę, jak bardzo utrudniają one aktywności fizyczne. Natomiast soczewki to w pełni niewidoczna korekcja wzroku, zapewniająca pełną swobodę w uprawianiu sportu – między innymi nie parują, nie trzeba ich wycierać w czasie deszczu oraz nie musimy się obawiać, że je uszkodzimy. Pozwalają na noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz mogą być stosowane nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych wad wzroku – i to niezależnie od wieku. Soczewki nie są widoczne na pierwszy rzut oka – chyba, że zdecydujemy się na modele kolorowe. Ich zaletą jest także bardzo szeroki wybór – istnieje mnóstwo różnych rodzajów soczewek, które dobierane są według zaleceń specjalisty oraz preferencji ich użytkowników. Są one cenione również za lepsze pole widzenia – w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają wzroku. Niekiedy słyszy się opinie, jakoby soczewki wysuszały oczy – czy to prawda? Nowoczesne modele są tak stworzone, że nie podrażniają oczu, ani nie prowadzą do ich nadmiernego wysychania. Produkowane są z nowatorskich materiałów, wysoko tlenoprzepuszczalnych. Noszone zgodnie z zaleceniami lekarza są więc w pełni bezpieczne.

Najpopularniejsze rodzaje soczewek

Soczewki różnią się czasem noszenia, zastosowaniem oraz materiałem, z którego są wykonane. Bardzo popularne się modele miękkie, które łatwo dostosowują się do oczu. Wśród nich wyróżnia się elastyczne soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Wyróżniają się one dużą zawartością wody oraz zapewnią duży komfort podczas noszenia. Innym rodzajem są modele twarde, najczęściej stosowane w bardziej skomplikowanych wadach wzroku.

Soczewki kontaktowe mają też różne zastosowanie – najczęściej wybieranymi modelami są sferyczne, które stosuje się przy nadwzroczności i krótkowzroczności. Kolejnym rodzajem są toryczne, przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Jeszcze innym modelem są soczewki progresywne, które najczęściej stosują osoby cierpiące na starowzroczność. Wyróżnić może jeszcze modele kosmetyczne, których celem jest zmiana koloru oczu. Soczewki mogą być jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne lub półroczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here