Regały wspornikowe używane są w magazynach, hurtowniach i dużych sklepach, najczęściej składach budowlanych. Prócz regałów wspornikowych w dużych magazynach towary składuje się także na regałach półkowych i paletowych.

Rodzaje regałów wspornikowych

Regały wspornikowe dzielą się na regały wspornikowe jednostronne i dwustronne. Te pierwsze oznaczone są symbolem RWJ a te drugie RWD. Regały wspornikowe występują poza tym jako stacjonarne lub jezdne. Jezdne mogą być przesuwane ręcznie lub za pomocą wózków widłowych. Wszelkie prace związane z przestawianiem regałów muszą być wykonywane przez pracowników, którzy mają stosowne uprawnienia.

Regały wspornikowe do składowania dłużyc muszą mieć wytrzymałą, ale także łatwą do zbudowania konstrukcję. Składowane na nich pręty, blachy, rury, płyty wiórowe lub drewniane bele są ciężkie, więc regał wspornikowy musi je utrzymać.

Wybór regałów do magazynu

Odpowiedni dobór regałów pozwala maksymalnie wykorzystać kubaturę magazynu i przechowywać ładunki w sposób łatwo dostępny. Regały wspornikowe, mimo że mogą przechowywać dość ciężkie ładunki, mają bardzo prostą budowę. Najczęściej składają się ze słupów lub ram i ułożonych na nich wsporników.

Rama regału musi być przytwierdzona do podłoża, by regał stał stabilnie. Jeśli chodzi o wsporniki to ich położenie jest zmienne i można je dostosowywać do tego, czego wymaga składowany ładunek.

Zasady BHP regulują to, w jaki sposób regały powinny być ustawione w magazynie, by nie zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Sposób ustawiania, użytkowania, przeglądu i konserwacji regałów określa norma PN-EN 15635, która dotyczy wszystkich statycznych systemów składowania.

Właściciel magazynu zobowiązany jest do organizacji okresowych przeglądów technicznych regałów magazynowych. Pracownicy zajmujący się obsługą regałów muszą posiadać stosowne uprawnienia i być przeszkoleni. Same regały mają określoną nośność. Sporo kontroli w magazynach wykazało, że regały są nadmiernie obciążone. To skraca ich żywotność a nade wszystko stanowi zagrożenie dla pracowników i ryzyko uszkodzenia przechowywanego ładunku.

Na magazynach dochodzi do wielu wypadków przy pracy, co wiąże się najczęściej z tym, że pracownicy lekceważą obowiązujące przepisy albo pracują bez koniecznych certyfikatów. Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że większość wypadków to wina zaniedbań ludzkich.

Producenci regałów wspornikowych mają swoje systemy regałów do wykorzystania w magazynie, czy hurtowni. Często też pracują na indywidualne zlecenie, dostosowując wysokość i szerokość do kubatury magazynu i rodzaju ładunku, który ma być na nich przechowywany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here