Kiedy nadchodzi nowy rok zbliża się konieczność rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Każdy, kto jest zatrudniony lub prowadzi działalność gospodarczą rozlicza się z osiągniętych dochodów i zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

Niektórzy czekają z tym do końca kwietnia i załatwiają to wszystko na ostatnią chwilę. Inni, kiedy tylko dostaną od pracodawcy PIT 11, maszerują, by dopełnić wszystkich formalności i mieć z głowy, to co wielu osobom spędza sen z powiek. Obowiązek ten nakłada na nas prawo podatkowe. Dla wielu jest to przyjemny czas, ponieważ otrzymują zwroty podatku, w postaci ulgi na dzieci lub innych nadpłaconych podatków.

Są osoby, które bardzo nie lubią zajmować się wszystkim, co jest związane z dokumentacją i dlatego zlecają to swoim znajomym lub księgowej, która za nich dopełnia niezbędnych formalności. Dobrze jest załatwić to w odpowiednim czasie, gdyż składanie papierów w ostatnim możliwym terminie powoduje dłuższe stanie w kolejkach i tym samym denerwowanie się.

Tutaj technologia wychodzi nam naprzeciw, ponieważ coraz częściej wszyscy mamy możliwość składania tych dokumentów przez Internet. Tradycjonaliści, jednak wolą to zrobić osobiście. Mają wtedy pewność, że wszystko załatwili tak, jak należy. Wykonując te czynności przez Internet również mamy pewność, że wszystko jest dostarczone, ponieważ mamy elektroniczne poświadczenie dostarczenia dokumentów.

Dla wielu osób czas składania pitów jest przyjemny, ponieważ dowiadują się wtedy, że dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Oczywiście wypłata występuje kilka miesięcy później. Jeśli szybko złożymy dokumenty, kiedy urzędnicy nie mają jeszcze natłoku pracy, zwrotu możemy spodziewać się szybciej.

Jest to bardzo korzystne dla rodzin z dziećmi i dla wielu z nich stanowi dodatkowy zastrzyk gotówki. To zależy również od spojrzenia danej osoby na takie sprawy, bo przecież są to tak naprawdę jej pieniądze, które zarobiła ciężko pracując i płacąc podatki. Nie jest to jakiś bonus, który otrzymujemy za nic.

rozliczanie podatków

Warto dobrze wydać pieniądze ze zwrotu, często są to spore kwoty. Szczególnie są one wysokie w przypadku rodzin z dziećmi. Na każde dziecko można odliczyć po około 1200 zł. I z każdym kolejnym dzieckiem kwota ta jest wyższa. Można uznać to za nagrodę od Państwa za ponoszony trud wychowawczy.

Są jednak osoby, które muszą dopłacić, bo ich zaliczki na podatek dochodowy okazały się za niskie. Są to jednak rzadkie sytuacje. Z Urzędem skarbowym muszą się też rozliczać osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło.

Jak rozliczyć pit 37, aby nie było w nim błędów

Bez obaw, nawet jeśli zrobimy jakieś błędy, pracownicy Urzędu zadzwonią do nas i poproszą o dokonanie korekty. Dlatego nie jest dobrze samodzielnie rozliczać pit, jeśli nie mamy żadnej wiedzy i robić to na zasadzie zgadywania.

Obciąża to nas tylko i powoduje, że więcej czasu będziemy musieli przeznaczyć na dokonywanie korekty. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z zakresu wypełniania deklaracji, znaczenie lepiej jest poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w tej dziedzinie. A jeszcze lepiej dać do wypełnienia to księgowej, kiedy pojawi się jakiś błąd jest pewne, że go poprawi i odpowiedzialność za rozliczenie prawidłowe schodzi na nią.

Złożenie deklaracji w terminie jest bardzo ważne, jeśli tego nie zrobimy, możemy dostać karę i mieć spore nieprzyjemności. Ważne jest, aby pilnować takich spraw. Ciężko je przeoczyć, ponieważ luty, marzec i kwiecień to czas, kiedy wiele osób o tym mówi i środki masowego przekazu również podejmują ten temat. Trzeba więc chyba być mocno wyalienowanym, żeby o tym zapomnieć. Czasem zdarzają się jednak takie sytuacje, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś ma na głowie mnóstwo spraw.

jak rozliczyć podatki

Pracownik Urzędu nie ma obowiązku pomagania nam przy takich papierach, on ma przyjąć deklarację, przybija pieczęć, że ją otrzymał. Jeśli jest duża kolejka nie będzie jej sprawdzał. Sprawdzi to inny odpowiedzialny za to urzędnik. Dobrze jest to rozumieć.

Warto poprosić o pomoc kogoś kompetentnego, zwłaszcza jeśli mamy sporo aspektów do rozliczenia i nie wiemy jak się za to zabrać. Ułatwioną sytuację mają przedsiębiorcy, którzy mają własną księgową.

To ona dokonuje rozliczenia w imieniu przedsiębiorcy i wysyła ją do Urzędu, dzięki temu właściciel firmy nie musi stresować się podatkami, a profesjonalna księgowa zna dobrze prawo podatkowe i wybiera najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy sposób rozliczenia. Podpowiada mu też czy zyska coś będąc płatnikiem podatki Vat. Form rozliczenia jest wiele i ciężko się we wszystkich samodzielnie rozeznać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here