Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła- pozyskuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. To grzewcze urządzenie oddaje energię do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła pozwala nam na ogrzewanie domu przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Przeznaczenie pomp ciepła

Przeznaczenie pompy ciepła jest niemal takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym. We wszystkich przypadkach źródła grzewcze podgrzewają wodę, która następnie oddaje ciepło w instalacji i ogrzewa budynek.

Zasadniczą różnicą jest sposób podgrzewania czynnika grzewczego- w przypadku kotłów gazowych czy olejowych spalamy paliwa kopalne, czego skutkiem ubocznym jest emisja zanieczyszczeń. Pompa ciepła z kolei pozyskuje energię ze środowiska naturalnego, wykorzystując część energii elektrycznej, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Zaletą posiadania pompy ciepła jest to, że na co dzień są bezobsługowe. Nie trzeba przygotowywać specjalnego pomieszczenia na składowanie opału oraz można zrezygnować z komina. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, w związku z tym można starać się o dofinansowanie inwestycji.

Montaż pompy ciepła krok po kroku

– Krok 1. odpowiedni projekt instalacji.

– Krok 2. dobór odpowiedniej pompy ciepła. Wybór urządzenia uwarunkowany jest m.in. od wielkości budynku i jego zapotrzebowania energetycznego.

– Krok 3. Lokalizacja i miejsce montażu urządzenia.

– Krok 4. Załatwienie wszystkich formalności urzędowych. Wymogi dotyczące montażu pomp ciepła reguluje w Polsce kilka ustaw. Formalności różnią się w zależności od rodzaju pompy ciepła.

– Krok 5. Roboty wiertnicze. Warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie.

– Krok 6. Montaż pompy ciepła i pozostałych urządzeń instalacji. Instalacja pompy ciepła składa się nie tylko z samej pompy, ale też innych urządzeń mających wpływ na efektywność układu.

– Krok 7. Pierwsze uruchomienie pompy ciepła. Ważne jest, aby niezbędną wiedzę na temat urządzenia i jego obsługi przeprowadził przeszkolony instalator bądź fabryczny serwis.

Dodatkowym wyposażeniem do pompy ciepła jest stojak. Podstawa pod pompę ciepła stosuje się w przypadku, gdy nie ma możliwości powieszenia urządzenia na ścianie. Stojak nadaje się do montażu na różnego rodzaju podłożach- powierzchnie z płytek, wylewki betonowe czy płaskie dachy.

Zajrzyj na pekabet.pl, wybierz podstawę pod wybraną przez Ciebie pompę ciepła i dbajmy razem o środowisko!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here