Interesujesz się prawem? Ciekawi Cię praca notariuszy? A może po prostu jesteś zainteresowany ścieżką kariery, z jaką muszą zmierzyć się studenci prawa, żeby finalnie móc nazywać się notariuszem i tworzyć specjalistyczne kancelarie? Jeżeli tak to serdecznie zapraszamy do naszego tekstu, w którym w prosty sposób wytłumaczy jak zostać notariuszem!
Początki
Każdy kto marzy o karierze notariusza musi zdawać sobie z prawe z tego, że należy te drogę rozpocząć od podjęcia i ukończenia jednolitych magisterski studiów prawniczych. Po ukończeniu tego kierunku należy przystąpić do egzaminu na aplikację notarialną, który należy oczywiście zdać na ocenę pozytywną. Osoba, której udała się ta sztuka może wówczas rozpocząć naukę na aplikacji. Sama aplikacja twa łącznie 3 i pół roku podczas których student uczy się w praktyce wykonywania swojego przyszłego zawodu.
Kto nie może ubiegać się o przyjęcie na aplikację notarialną?
O takim przyjęciu muszą zapomnieć osoby, które: nie ukończyły studiów prawniczych, nie mają obywatelstwa polskiego, nie posiadają pełni praw obywatelskich i cywilnych, oraz nie posiadają nieskazitelnego charakteru gwarantującego prawidłowe wykonywanie zawodu w przyszłości.
Ile kosztuje przystąpienie do egzaminu na aplikację notarialną?
W roku 2018 koszt przystąpienia do egzaminu umożliwiającego w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego rozpoczęcie nauki na aplikacji dla notariuszy wyniósł 1050 złotych.
Co po aplikacji notarialnej?
Nauka podczas aplikacji trwa ponad 3 lata, po tym czasie każdy ze studentów przystępuje do licznych kolokwiów i egzaminów, a także praktyk w notariatach. Jeżeli studentowi uda się zaliczyć wszystko zgodnie z regulaminem aplikacji to ma on możliwość przystąpienie do egzaminu końcowego. Egzamin taki wiąże się z wniesieniem kolejnej opłaty (w 2018 roku był to koszt 1680 złotych). Egzamin notarialny składa się z trzech części i trwa łącznie dwa dni. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku aplikant musi odbyć obowiązkową asesurę notarialną, trwającą dwa lata. Jest to forma stażu zawodowego.
Co po asesurze?
Po asesurze asesor musi złożyć specjalny wniosek do Ministra Sprawiedliwości, który po konsultacjach z odpowiednią radą notarialną mianuje asesora notariuszem i wyznaczy siedzibę jego kancelarii. Od tech chwili można już prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl