Stopy każdego człowieka to wyjątkowo intensywnie eksploatowana część ciała. Robią tysiące kroków, pomagają nam dotrzeć w pożądane miejsce oraz wykonywać codzienne aktywności. Spoczywa na nich duży ciężar, ponieważ w trakcie jednego dnia stopy osoby ważącej 70 kilogramów przenoszą nawet 2520 ton obciążenia. Niestety są jedną z najbardziej niedocenionych części ciała, której zazwyczaj nie poświęca się większej uwagi. Pora to zmienić! Jak dbać o stopy, aby zawsze cieszyć się ich doskonałą kondycją, a tym samym dobrym zdrowiem i samopoczucie?

Jak dbać o zdrowie stóp?

Profilaktyka i codzienna pielęgnacja to najważniejsze czynniki, które pomagają zachować stopy w dobrym zdrowiu. Co powinny obejmować? Podstawą jest codzienne mycie stóp, a niekiedy nawet i kilka razy dziennie – szczególnie, jeżeli prowadzisz intensywny tryb życia lub zmagasz się z nadmierną potliwością. Osoby, narażone na rozwój grzybicy muszą pamiętać, że bardzo ważne jest utrzymywanie stóp suchych i ciepłych – w tym celu warto używać odpowiednie skarpetki oraz obuwie. Powinny one być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Niemałe znaczenie ma też staranne dopasowanie rozmiaru obuwia – zbyt duże lub zbyt małe buty powodują obrzęki, puchnięcie stóp, pęcherzy, odciski, a nawet deformacje. Raz na jakiś czas warto zaserwować swoim stopom wizytę w salonie SPA – nawet jeżeli jest to tylko domowa pielęgnacja. W tym celu można wymoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub specjalnych preparatów, zrobić delikatny masaż, a następnie wykonać peeling całej stopy, kładąc nacisk na szorstkie części podeszwy. Całą procedurę zwieńczy aplikacja kremu nawilżającego – aby, jeszcze lepiej się wchłonął można założyć bawełniane skarpetki.

Kim jest podolog i kiedy warto go odwiedzić?

Podolog to specjalista, który zajmują się profilaktyką, diagnoza i leczeniem chorób stóp. Warto udać się do niego, jeżeli z naszymi stopami dzieje się coś niepokojącego. Ważne jest więc regularnie ich obserwowanie – na przykład podczas kąpieli – i zwracanie uwagi na wygląd skóry oraz paznokci. Niekiedy początkowo pozorne skaleczenia, obrzęki, zaczerwienia, czy zadrapania mogą przerodzić się w poważniejsze problemy i niezbędna będzie pomoc lekarza. Nie należy też ignorować bólu stóp, ponieważ może on mieć różne przyczyny – jeżeli często się pojawia i nie ustępuje, warto udać się na konsultacje do podologa. Zakres usług tego specjalisty obejmuje także usuwanie odcisków Warszawa, które potrafią być przyczyną dużego dyskomfortu i są dosyć powszechną przypadłością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here