Nie ulega wątpliwości, że to, co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jedzenie wpływa na naszą skórę, wagę, ogólną kondycję organizmu, a nawet może opóźniać lub uniemożliwiać rozwój niektórych chorób. Co ciekawe, niektóre pokarmy żywnościowe są także bardzo korzystne na zdrowie naszych oczu. Co jeść, aby zawsze cieszyć się dobrym wzrokiem, a jakich składników powinno się unikać?

Dieta dla zdrowych oczu

Wielu ekspertów doszło do wniosku, że istnieje wyraźna zależność między dietą, a występowaniem niektórych chorób, takich jak zaćma. Największe znaczenie dla zdrowia oczu mają dwa składniki – luteina i zeaksantyna. Są to przeciwutleniacze, które znajdują się głównie w ciemnozielonych warzywach, takich jak kapusta oraz szpinak. Mile widziane w diecie są także tłuszcze – szczególnie Omega-3 takie jak DHA, ALA i EPA. Liczne badania pokazują, że zmniejszają one ryzyko wystąpienia jaskry oraz działają zapobiegawczy przeciwko degeneracji plamki żółtej. Unikać warto natomiast soli – aktualne wytyczne rządkowe mówią, że norma spożycia sodu dziennie to zaledwie jedna łyżeczka soli, czyli 2300 mg. Zbyt duże spożycie soli między innymi zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, warto swoją dietę wzbogacić w siemię lniane lub inne źródła kwasów tłuszczowych omega-3 takie jak łosoś, soja, halibut czy orzechy włoskie. Na przekąski zamiast przetworzonych pokarmów bogatych w sól warto wybierać migdały, nasiona słonecznika czy orzeski piniowe. Są one bogate w witaminy E, które dbają o odpowiednie nawilżenie oczu – sprawiają, że są one mniej narażone na mikrouszkodzenia. Inne cenne witaminy, których nie powinno zabraknąć w diecie to cynk oraz witamina C.

Zdrowe oczy to nie tylko dieta

Zdrowa dieta to jednak nie wszystko, aby przez wiele lat cieszyć się dobrym wzrokiem – na przykład trudno jest za pośrednictwem jedzenia dostarczyć organizmowi wystarczającej dawki witaminy D, która wytwarzana jest pod wpływem promieni słonecznych. Wystarczy spędzać na dworze już 15 minut dziennie, aby zredukować ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Bardzo ważnym aspektem profilaktyki oczu są również regularne badania okulistyczne – raz lub dwa razy w roku warto więc udać się do specjalisty. To skuteczny sposób, aby dostrzec rozwijającą się chorobę w początkowym stadium, dzięki czemu można podjąć skuteczne leczenie oraz doprowadzić do zahamowania jej rozwoju. Badania takie można wykonać między innymi Warszawskim Szpitalu Okulistycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here