Niezwykle szkodliwe dla zdrowia jest nie tylko palenie papierosów, ale także samo wdychanie dymu papierosowego. Co więcej, bierny palacz może być narażony na wystąpienie tych samych chorób, co osoba aktywnie paląca papierosy. Zobacz, jakie są konsekwencje biernego palenia.

Bierne palenie – palący problem

Według danych WHO, aż 80 proc. palaczy pali w towarzystwie osób niepalących. Tymczasem, bierne palenie, a więc wdychanie dymu papierosowego przez osobę, która nie pali, może być przyczyną chorób całego organizmu – począwszy od alergii, poprzez nękający katar, aż po astmę i nowotwory.

Bierny palacz może mieć także na kłopoty z układem krwionośnym. Znacznie częściej niż osoby, które nie są narażone na wdychanie dymu papierosowego, cierpi z powodu zawału serca czy udaru mózgu.

Palący rodzice – wpływ na dzieci

Dziecko – bierny palacz – może jeszcze nie przyjść na świat, a już mierzyć się z trucizną, dostarczaną mu przez matkę. Nie można przecież zapomnieć o szkodliwym wpływie palenia na płód ludzki. Dzieci palaczek rodzą się znacznie wcześniej, z mniejszą wagą urodzeniową.

Niezwykle często rodzice palą w towarzystwie swoich pociech. Wdychanie dymu papierosowego przez najmłodszych wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych w przyszłości. Szczególnie niebezpieczne jest palenie w obecności niemowląt. Może ono doprowadzić do zwiększenia ryzyka śmierci łóżeczkowej. Dzieci, których rodzice palą, znacznie częściej niż ich rówieśnicy muszą borykać się z alergią, a także astmą. Astma, której przyczyna to wdychanie dymu papierosowego, jest o wiele trudniejsza do leczenia i wiąże się z wieloma powikłaniami.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez zespół prof. Anila Lalwaniego, nastolatkowie w wieku 12-19 lat, którzy byli narażeni na bierne palenie znacznie częściej niż ich rówieśnicy cierpieli z powodu problemów ze słuchem. Niedosłuch natomiast prowadzi do wielu trudności życia codziennego – nie tylko podczas lekcji, ale także w kontaktach z innymi osobami.

Jak ochronić się przed biernym paleniem?

Nie chcesz biernie palić papierosów? Możesz zminimalizować ryzyko, jakie niesie wdychanie dymu papierosowego poprzez zachęcanie palaczy do rzucenia palenia. Nie jest to łatwe i jeżeli Twój bliski ma problem z paleniem papierosów, możesz dyskretnie mu pomóc oferując w prezencie Recigar. To preparat, który ułatwia zerwać z nałogiem i definitywnie rzucić palenie.

Poza tym możesz unikać miejsc, w których się pali, a także zabronić palenia w domu. Nie pozwól także palić w obecności dzieci czy np. w samochodzie. Jeżeli już ktoś palił w Twoim domu, dbaj o jego prawidłowe wywietrzenie. Reaguj, chroń siebie i bliskich przed przykrymi skutkami palenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here