Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakich ogłoszeń o pracę jest w Olsztynie najwięcej, możesz się naprawdę zdziwić. Okazuje się bowiem, iż przeglądając portale z ofertami pracy najczęściej trafimy na ogłoszenia z zakresu budownictwa i inżynierii. Dla niektórych może być to zaskakujące, lecz popularność nie zawsze przekłada się na dobre zarobki. Czy w Olsztynie opłaca się działać w branży budowniczej? A jeżeli tak, to ile można na tym zarobić?

Olsztyn na tle reszty województwa

Olsztyn z uwagi na swój status miasta wojewódzkiego ma zdecydowanie uprzywilejowaną pozycję na tle innych miast. Nie ma wątpliwości, że patrząc na cały region to w Olsztynie zarobki są największe, a perspektywy najszersze. Międzynarodowy tranzyt oraz pokaźna ilość biznesów również napędza gospodarkę tego prawie 200-tysięcznego miasta. Najwięcej ogłoszeń po wpisaniu na GoWork frazy „praca Olsztyn” znajdziemy właśnie w kategoriach budownictwo, inżynieria oraz logistyka. Dzisiaj skupimy się na tych dwóch pierwszych. Patrząc na okolice Olsztyna nie ma większych wątpliwości, iż skupienie swojej uwagi na tym mieście w kontekście pracy w tych branżach jest jak najbardziej opłacalne. Racja – nie są to tak ogromne pieniądze, jak w największych aglomeracjach, lecz nawet za średnie zarobki w Olsztynie da się żyć na dobrym poziomie.

Praca w budownictwie w Olsztynie – ile się na tym zarabia?

Tak naprawdę trudno jest ustalić idealną średnią zarobków dla Olsztyna bez podziału na specjalizacje. Mimo wszystko według szacunkowych wyliczeń średnia pensja w budownictwie wynosi w Olsztynie 4800 złotych, natomiast w zakresie inżynierii – 5500 złotych. Na wynagrodzenie wpływa ogrom czynników – staż pracy, wielkość firmy, umiejętności czy stanowisko. Podczas specjalista może liczyć na gażę w wysokości około 3800 złotych, kierownik jest w stanie zarabiać prawie dwa razy tyle – aż 8000 złotych, co jest już naprawdę dobrą kasą. Według badań o wiele więcej zarabiają również pracownicy w firmach liczących powyżej 250 osób – o około 800 złotych więcej na głowę. Spore różnice płacowe występują również w inżynierii. Podczas gdy młodszy specjalista inżynier budownictwa może liczyć na wypłatę w wysokości 4500 złotych brutto (mediana zarobków), starszy specjalista otrzymuje średnio aż 7000 złotych brutto. Po raz kolejny więc kluczowym czynnikiem wpływającym na zmianę wysokości wynagrodzenia jest staż oraz stanowisko. I tak naprawdę chyba nikt nie jest tym zbytnio zdziwiony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here