Często słyszymy, że ktoś mówi, że jest sową, bo lubi późno chodzić spać, a najlepiej pracuje mu się w nocy.
Ktoś inny z kolei może stwierdzić, że wręcz przeciwnie i lubi wcześnie wstawać i nazwie się skowronkiem.
Te porównania mają w sobie wiele z prawdy, bo i sowa, i skowronek faktycznie mają podobny tryb życia jak opisane powyżej osoby.

Oczywiście porównań do zwierząt jest w języku polskim bardzo wiele. Niektóre są dość negatywne: uparty jak osioł, dumny jak paw,
Są też porównania pozytywne: pracowity jak mrówka, sprytny jak lis, wierny jak pies

Ktoś może być zły jak osa, ale jak tylko ma dobry humor staje się potulny jak baranek. Na pewno znasz powiedzenie „zdrów jak ryba” lub „sokoli wzrok” – niektóre zwierzęta są wiązane z pożądanymi przez ludzi cechami. Zdrowie można mieć też końskie.

Wszystkie te powiedzenia nie wzięły się znikąd i stanowią swojego rodzaju mądrości ludowe. Ludzie przez pokolenia obserwowali przyrodę i zauważyli, że niektóre zwierzęta mają niemal ludzkie cechy – są uparte, odważne, pracowite… Zatem we wszystkich przytoczonych przykładach tkwi ziarno prawdy.

Możesz się teraz zastanawiać, jak byłoby z Tobą – jakim zwierzęciem jesteś?

Czy bliżej Ci do kota, czy do wiewiórki? A może jesteś bardziej niczym niedźwiedź lub rekin? Przede wszystkim, jeśli mamy do czynienia z porównaniem do zwierzęcia, to mowa jest o gatunkach powszechnych: często spotykanych i znanych wszystkim. Albo nawet mówi się ogólniej. Na przykład nikt nie wchodzi w szczegóły i nie zastanawia się „Zdrów jak ryba czyli jak co? Jak łosoś? Jak szczupak?”. Podobnie jest z sową czy osłem – te zwierzęta znają wszyscy.

kot

Jeśli teraz zastanawiasz się jakie zwierzę do Ciebie pasuje, najlepiej przyjrzyj się tym gatunkom, które znasz. Przecież jeśli powiesz komuś, że jesteś jak ostronos ostronos rudy albo walabia benetta, to, niestety, najczęstszą reakcją będzie „jak co?”. Prawdopodobnie nie słyszałeś też nigdy powiedzeń w stylu „niegodziwy jak larwa modraszka” lub „tępogłowy jak wypławek”. Najlepiej zostać przy dobrze kojarzonych ptakach i ssakach. Gady i płazy zazwyczaj źle się kojarzą, ale są wyjątki (np. rekin biznesu).

Idąc dalej – jeśli chcesz, żeby dane zwierzę dobrze oddawało Twój charakter lub sposób bycia, to wybierz mądrze. Jeśli chcesz uchodzić za człowieka statecznego lub masz opinię opanowanego i spokojnego, to odpadają myszoskoczki czy wróbelki. Lepiej iść w stronę majestatycznych stworzeń, na przykład wielkie koty lub ptaki drapieżne.

Z drugiej strony małe, ruchliwe zwierzęta dobrze oddają żywiołowość i ciekawość, a także radość i aktywność. Tutaj sprawdzą się norki, łasice, czy wspomniane już wróbelki.

Jeśli uważasz, że chcesz, aby „Twoje” zwierzę przypominało innym o tym, że jesteś spokojnym i miłym człowiekiem, postaw na roślinożerców. Lamy lub jelenie są dość stateczne, ale nie kryją w sobie niebezpieczeństwa jak jaguary i tygrysy.

Możliwe, że wolisz uchodzić za osobę rodzinną lub towarzyską. tutaj dobrze sprawdzi się zebra, może być także surykatka lub świstak. Zwierzęta ta lubią życie w stadzie, potrafią też się ostrzegać przed drapieżnikami. Najlepiej czują się wśród innych.

Samotnicy powinni rozważyć gatunki, których przedstawiciele też nie przepadają za tłumem. Rysie i żbiki wolą żyć na własna łapę, podobnie jest z niedźwiedziami.

Jeśli szukamy zwierzęcia, które będzie kojarzyło się z naszą sylwetką, to warto jednak pomyśleć o gadach. Węże są wyjątkowo smukłe. Z kolei osoby potężne i umięśnione mogą porównać się do smoka.
Jeśli chcemy podkreślić drobną budowę, to możemy śmiało postawić na gryzonie takie jak mysz lub ryjówka.

wiewiórka

Warto jednak czasem sięgnąć do typowych porównań, aby inni wiedzieli o co nam chodzi. Jeśli chcemy o sobie powiedzieć, że szybo biegamy, to lepiej zdecydować się na „rączy jak jeleń” niż mówić, że jest się gepardem. Wyobraź sobie, że Twój znajomy mówi Ci, że jest borsukiem. Co teraz? Chodzi o ciemny pasek wzdłuż pyszczka?

Żyje w norze? Co jeszcze jesteś w stanie powiedzieć o borsuku? A o Twoim koledze? Może się okazać, że chodzi mu o to, że jest bardzo porządnicki i zawsze ma posprzątane w domu. Ha, tylko skąd Ty masz wiedzieć, że borsuk to jedno z najczystszych zwierząt i nawet wykopuje sobie poza norą osobną tak zwaną „latrynę” na nieczystości?

Pamiętaj zatem, że istnieje szereg porównań, którymi możesz się inspirować. Możesz z powodzeniem wymyślić własny przykład, ale trzeba dobrze wybrać swoją cechę charakterystyczną. Kolejnym krokiem jest wybór zwierzęcia – takie, by kojarzyło się z daną cechą i było znane szerszemu gronu ludzi.
To jak, już wiesz, jakim zwierzęciem jesteś?

[Głosów:16    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here