Sercem instalacji fotowoltaicznych są oczywiście panele, które jednak muszą zostać umieszczone na mocowaniach pozwalających umiejscowić moduły pod właściwym kątem względem promieni słonecznych. Dzięki temu w optymalny sposób zostanie wykorzystana energia odnawialna pozwalająca produkować prąd na własne potrzeby. Jakie są konstrukcje pod panele fotowoltaiczne i jak dokonać ich wyboru?

Funkcja konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

Oprócz regulowania kąta nachylenia ogniw fotowoltaicznych, konstrukcje pod panele stanowią również zabezpieczenie przed silnymi porywami wiatru oraz umożliwiają wentylację ogniw od dołu. Cała konstrukcja powinna więc odznaczać się dobrą jakością profili, obejm, klem i śrub, a także być wykonana z materiałów odpornych na korozję i działanie promieniowania UV.

Jakie są rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne?

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne można wyróżnić w zależności od materiału, z jakiego zostały stworzone na:

– wykonywane z metali nierdzewnych – stali nierdzewnej i aluminium;
– wykonywane ze stali ocynkowanej oraz aluminium z połączeniami ze stali nierdzewnej;
– wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.

Inne materiały używane do wykonywania konstrukcji pod instalacje fotowoltaiczne to m.in. stal galwaniczna, kwasoodporna oraz aluminium ekstrudowane.

Rodzaje konstrukcji są wyróżniane także ze względu na miejsce, w którym mają zostać zamontowane ogniwa fotowoltaiczne na:

– systemy wsporcze na dachy skośne – bardzo często spotykane w Polsce i pozwalające stosunkowo łatwo uzyskać właściwy kąt nachylenia paneli. Sposób oraz rodzaj mocowania zależy w tym przypadku od materiału, z jakiego został wykonany dach, np. blachodachówki, dachówki ceramicznej czy blachy trapezowej.

– systemy wsporcze na dachy płaskie – to z kolei duże stelaże pod panele fotowoltaiczne, które mogą być pozbawione balastu i mocowane do dachu za pomocą bloków betonu, systemy obciążone dodatkowo betonowymi blokami, systemy z konsolami z tworzywa sztucznego, wypełnionymi bloczkami betonowymi lub żwirem, a także systemy montażu do dachu betonowego, w których używa się uprzednio przygotowanych konstrukcji, ze stopami mocowanymi do podłoża, a powstałe ramy stanowią konstrukcję wsporczą dla paneli.

Niezależnie od rodzaju konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, decydując się na całą instalację, warto skorzystać z wieloletnich doświadczeń firm, które zajmują się ich sprzedażą i są w stanie zrealizować często całą instalację od A do Z, jak firma El-Sun.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here