Praca w laboratorium to marzenie wielu osób. Zazwyczaj oznacza ona stabilność zatrudnienia, przewidywalne warunki pracy, ciekawe zajęcia oraz systematyczny rozwój. Jeśli czujesz, że to coś, co mogłoby Cię zainteresować, to z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, żeby znaleźć pracę jako diagnosta, a także czy rzeczywiście warto.

Praca diagnosty laboratoryjnego – nie ma miejsca na nudę!

Osobom, które nigdy nie pracowały w laboratorium może wydawać się, że diagnosta wykonuje głównie powtarzalne i mało ekscytujące zajęcia, a możliwości jego rozwoju zawodowego są mocno ograniczone. Nic bardziej mylnego! Analityka medyczna to jedna z szybciej rozwijających się branż, co wymusza ciągłą edukację i nabywanie nowych umiejętności. Diagnosta właściwie nie korzysta już z mikroskopu, choć jeszcze kilkanaście lat temu się właściwie z nim nie rozstawał. Dynamiczne zmiany związane z wykonywanym przez niego zawodem nie tylko wymuszają stałą edukację i rozwój zawodowy, ale również naprawdę potrafią fascynować. Dla wielu praca jako analityk medyczny okazała się trampoliną do dalszego rozwoju kariery i sięgania po bardziej wymagające i odpowiedzialne zadania.

Co właściwie robi diagnosta laboratoryjny?

Praca diagnosty wymaga sporego zaangażowania i pełnej koncentracji podczas realizowania zleconych zadań. Zajmuje się on przygotowywaniem oraz wykonaniem badania, po którym dostarcza jego wynik lekarzowi – i to właśnie od jego podejścia zależy w dużej mierze dokładność i rzetelność otrzymanych rezultatów. Nie są to wyłącznie proste badania niewymagające większej wiedzy czy umiejętności, ale również nowoczesne i nowatorskie badania toksykologiczne czy nawet genetyczne. Jest to więc zajęcie odpowiedzialne, ale również dostarczające sporej satysfakcji, dlatego wielu diagnostów zostaje na lata w wykonywanym zawodzie i nie myśli o przekwalifikowaniu się. Najczęściej swoje zadania wykonuje w obrębie tego samego laboratorium, dzięki czemu z czasem poznaje wszystkie dostępne narzędzia i uczy się efektywniej z nich korzystać. Chociaż wiedza zgromadzona w czasie studiów jest mu bardzo przydatna, to musi on stale się douczać i rozwijać, aby odnajdować się w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy.

Jakie są perspektywy zawodowe?

Diagnostów na rynku stale brakuje – jeśli więc szukasz zawodu, w którym nie będziesz musiał martwić się o znalezienie pracodawcy, to bez wątpienia jest to opcja dla Ciebie. Faktem jest, że praca dla diagnosty dostępna jest dopiero po uzyskaniu stosowanych kwalifikacji (m.in. kierunkowych studiów podyplomowych), ale później nie trzeba się nadmiernie martwić o znalezienie zajęcia, a jej wykonywanie jest satysfakcjonujące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here