Mimowolne zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi, które ma miejsce zazwyczaj podczas nocnego odpoczynku to problem, który dotyczy wielu ludzi. Jest kłopotem dla drugiej połowy, ponieważ powoduje jej wybudzenie oraz niesie za sobą wiele skutków ubocznych dla osoby, której towarzyszy ta dolegliwość. Między innymi osłabia zęby, które są bardziej podatne na uszkodzenia oraz deformuje zgryz. Wbrew pozorom to poważna dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Co warto o niej wiedzieć?

Jak się objawia bruksizm?

Osoby, chorujące na bruksizm narzekają na ciągłe napięcie w okolicy szczęki. Uczucie to nierzadko jest związane ze stresem – wydaje się, że te przykre dolegliwości w częściej dotyczą ludzi z osobowością lękową lub zaburzeniami nerwicowymi. Innymi przyczynami może być picie alkoholu i palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości kawy, wady zgryzu, często żucie gumy czy nieodpowiednie wypełnienie ubytków zębowych. Objawu bruksizmu są charakterystyczne i najpowszechniejszym jest zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi podczas snu. Może to nieść za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak męczące bóle głowy, bóle karku i pleców oraz napięcie w okolicy barkowej. Stan uzębienia chorych także ulega pogorszenia – pojawia się nadwrażliwość, częste stany zapalne w jamie ustnej, krwawienie z dziąseł. Powierzchnia żująca zębów staje się starta i uszkodzone zostaje szkliwo. Co ciekawe, osoby cierpiące na tę dolegliwość zauważają nawet zmiany w obrębie żuchwy – staje się na bardziej kwadratowa, ze względu na napięcie mięśni i oraz krótsze zęby. Mimo wielu negatywnych efektów, jakie za sobą niesie bruksizm, jedynie 20% chorych decyduje się na leczenie.

Bruksizm – jak wygląda leczenie?

W obecnych czasach leczenie bruksizmu jest coraz bardziej dostępne, do czego przyczynia się powszechność tego problemu. Pierwszym krokiem jest wizyta u doświadczonego stomatologa, który oceni stan uzębienia.  Może on podjąć próbę wyrównania zgryzu oraz wyrównania wysokości zębów, które uległy starciu przez lata choroby. W niektórych przypadkach pomóc może leczenie ortodontyczne. W innych konieczne jest zakładanie na noc specjalnej nakładki na zęby, nazywanej szyną relaksacyjną. Uniemożliwia ona tarcie zębami, co niweluje skutki choroby. Można nosić ją też kilka godzin w ciągu dnia, co pomaga w rozluźnieniu mięśni. Leczenie bruksizmu Warszawa niekiedy polega na zastosowaniu botoksu. Chociaż to substancja powszechnie stosowana w terapiach odmładzających, przyczynia się do osłabienia mięśni żwaczy i przynosi doskonałe rezultaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here